Kaz Dağları'nda katliam yapan şirketin CEO'su Türklerden özür diledi


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Kaz Dağları'nda katliam yapan şirketin CEO'su Türklerden özür diledi

Kaz Dağları’ndaki doğa katliamına yönelik tepkiler çığ gibi artarken , AKP'nin yayın organı Sabah gazetesi yazarlarından Dilek Güngör, 'Türkler çok iyi taş taşıyor' diyerek hakaret eden Kanadalı maden şirketi Alamos Gold’un CEO’su John McCluskey ile bir araya geldi.

Takip Et

Kaz Dağları'nda katliam yapan 've üstüne bir de 'Türkler taş taşımakta çok iyiler..'' diyerek hakaret eden şirketin CEO'su John McCluskey, Türklerden özür diledi

John McCluskey, maden ruhsatının 2001 yılında başka bir şirket tarafından alındığını ifade etti ve 2010 yılında da kendilerinin bu şirketten ruhsatı aldıklarını söyledi.

CEO John McCluskey, bir röportajında “Türkler taş taşımakta çok iyiler” sözlerinin yanlış anlaşıldığını da ifade ederek, “Türkler’in uzmanlığına iltifat ederken sözlerim yanlış anlaşıldı, özür dilerim” şeklinde konuştu.

Kazdağları’nda 195 bin ağaç kesen şirketin CEO’su: ‘Yabancı işçi çalıştırmıyoruz. Türkler taş taşımakta çok iyiler’

Röportajın ilgili bölümleri şöyle:

“Maden ruhsatını ne zaman aldınız?

Ruhsatı 2001’de Kanadalı Teck Cominco Metals ihaleyle almış. Onlar bakır, kurşun, çinko, kömür işine yoğunlaşınca altın madenini satmak istediler. Biz 2010’da 65 milyon dolar bedelle bu madenin ruhsatını aldık. Daha sonra rezervi anlamak için ilave sondajlar yaptık. 2013’te ÇED ‘olumlu’ raporunu aldık.

SÖZLERİM YANLIŞ ANLAŞILDI, ÖZÜR DİLERİM
Alamos Gold’un CEO’su John McCluskey’e Bloomberg’e verdiği röportajı da hatırlattım. ‘Türkler taş taşımakta çok iyiler’ sözlerinin Türkiye’de çok tartışmaya neden olduğunu söyledim. O röportajın geçen yıl kur saldırısının yaşandığı ağustosta yapıldığını, madende Türk işçi çalıştırıp çalıştırmadıklarının sorulduğunu söyledi. McCluskey, ‘Orada, ‘Dışarıdan işçi getirmeyi düşünmüyorum. Türkiye’de her alanda işin uzmanları var. Özellikle inşaat alanında Kanada’dakilerden çok daha iyi kapasiteye sahipler’ dedim. Türkler’in uzmanlığına iltifat ederken sözlerim yanlış anlaşıldı, özür dilerim’ dedi.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin