Katarlılar Türkiye'de sınavsız üniversiteye girecek: Askeri alanları kullanacaklar


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Katarlılar Türkiye'de sınavsız üniversiteye girecek: Askeri alanları kullanacaklar

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzaladığı Türkiye ile Katar arasındaki protokole göre, Katarlı gençler Türkiye’de sınavsız tıp, diş hekimliği, eczacılık eğitimi alabilecek. Hastane kurup işletebilecekler. Katar'dan misafir personel istihdam edilecek. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait alanları(orduevleri ve misafirhaneler) kullanabilecekler

Takip Et

Türkiye ile Katar arasında “Askeri Sağlık Alanında Eğitim ve İşbirliği” Protokolü AKP’li Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı.

Protokole göre, Katarlı gençler sınava girmeden Türkiye’de tıp, diş hekimliği, eczacılık sağlık meslek yüksek okulu, hemşirelik alanlarında ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim alabilecek.

5 YILLIK SÖZLEŞME
Protokolde Katarlı misafir personel ve yakınları ile Katarlı öğrencilerin mümkün olan hallerde askeri hava/kara ulaşım araçlarından ücretsiz istifade edebilecek.

ASKERİ ALANLARI KULLANABİLECEKLER

Askeri orduevi ve misafirhanelerden de yararlanabilecekler. Askeri Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Vekili Hava Tabip Tuğgeneral Durmuş Aydemir tarafından imzalanan protokol 5 yıl için düzenlendi, aksi beyan edilmedikçe bu sürenin sonunda her yıl otomatik olarak uzayacak.

KATAR'DAN "MİSAFİR PERSONEL"

Protokolde eğitime kabul edilecek öğrencilerle ilgili şartlar sıralanırken, YKS ya da herhangi bir sınav şartından bahsedilmedi. Protokolde misafir öğrencilerin yanı sıra misafir personel de istihdam edilecek.

Sağlık kurumlarının kurulması, işletilmesi ve sağlık hizmeti sunumu alanında karşılıklı bilgi paylaşımı ve yardımlaşma da iş birliği kapsamına alındı. Ayrıca hasta tedavisi, sağlık lojistiği alanında iş birliği, sağlık alanında ortak tatbikat ve ziyaretler düzenlenmesi de öngörüldü.

KABUL EDEN ÜLKE KARAR VERECEK
Protokol kapsamında görevlendirilen misafir personel ve misafir öğrencilerin mali ve özlük hakları da belirlendi. Faaliyetlerin ücretli, ücretsiz veya indirilmiş ücret karşılığında düzenlenmesine kabul eden ülke karar verecek. TELE1
 

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin