Kanadalı şirket şimdi de Alaplı'da altın aramaya başladı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Kanadalı şirket şimdi de Alaplı'da altın aramaya başladı

Son dakika.. Kanadalı şirketler Kaz Dağları'ndaki doğa ve altın talanıyla doymadı.. Şirketin, altın için Kazdağları’ndan yaptığı orman katliamına tepki sürerken başka bir Kanadalı şirket de Zonguldak Alaplı’da altın aramaya başladı.. Talana ve doğa katliamına karşı çıkan vatandaşlar duruma teoki gösterdi ve bölgede eyleme başladı..

Takip Et

SON DAKİKA.. KAZ DAĞLARI'NIN ARDINDAN BİR MADEN VE DOĞA TALANI HABERİ DE ALAPLI'DAN GELDİ

Çanakkale Kazdağları'nda Kanadalı şirket Alamos Gold'un yaptığı çevre katliamı Türkiye'yi ayağa kaldırmıştı. İkinci bir Kazdağları vakasının da Zonguldak Alaplı'da yaşandığı ortaya çıktı. Kanadalılar, Zonguldak'ın Alaplı İlçesi'nde taşeron firmalarla birlikte Çanakçıdere çevresinde altın ve bakır için sondaja başladı.

"KANADALI ŞİRKETLER EVLERİNE DÖNSÜN: BİZİ ZEHİRLEYEMEZSİNİZ"

Sözcü'nün haberine göre; Zonguldak halkı tepki gösterdi ve protesto eylemleri başladı. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz da bölgeye giderek inceleme yaptı ve “116 yaşında 4 bin ağacın yanı sıra, 26 tür ağaç ve 24 tür yaban hayvanın yaşadığı bölgede altın ve bakır arayan Kanadalılar evlerine dönsün. Bu memleket bizim. Ormanımıza, havamıza, hayvan dostlarımıza zarar veremezsiniz. Bizi zehirleyemezsiniz” dedi.

Kanadalı şirket şimdi de Alaplı'da altın aramaya başladı
Vatandaşlar, sondaj alanında eylem yaptı.


Vatandaşlar, sondaj alanında eylem yaptı.

65 BİN HEKTAR ORMAN

CHP Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Gümeli Belde Belediye Başkanı Ahmet Saydam ve vatandaşların da eşlik ettiği Yavuzyılmaz, sözlerine şöyle devam etti: “Doğamız talan ediliyor, madenlerimiz peşkeş çekiliyor. 2012-2018 yılları arasında 65 bin hektardan fazla orman alanı madencilik faaliyetine açıldı. Halen ülkemizde 25'in üzerinde yabancı şirket maden çıkarıyor. Yabancı şirketler, yurdumuzu sömürüyor.”

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin