İzmir'de göçmenleri taşıyan kamyon dere yatağına uçtu: 22 ölü


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
İzmir'de göçmenleri taşıyan kamyon dere yatağına uçtu: 22 ölü

Son dakika. İzmir'de kasasında Yunanistan'ın Samos Adası'na gitmeyi planlayan yabancı uyruklu göçmenlerin bulunduğu kamyon, sürücüsünün kontrolünden çıkarak, dere yatağına uçtu. Kamyonun ters döndüğü korkunç kazada, 1'i hamile kadın, 2'si bebek, 2'si çocuk 22 kişinin yaşamını yitirdiği kazada yaralı sayısı 13'ye yükseldi. Kazadan yaralı kurtulan kamyon sürücüsü Mustafa Yılmaz (35), hastane polisine verdiği ilk ifadede, kazanın olduğu Kısıkköy bölgesinde önüne beyaz aracın çıktığını, çarpmamak için ani hareket yaptığını ve kavşakta kontrolü kaybederek, dereye uçtuğunu söyledi. Yaralı şoförü aracına alarak hastaneye götüren görgü tanığı Mehmet Eker şoförün kendisine "kazada başka yaralı olmadığını" söylediğini belirtti. Bu arada kazada yaralanan sürücünün kamyon kullanma ehliyetinin olmadığı ve çeşitli suçlardan sabıkalı olduğu ortayta çıktı.

Takip Et

Son dakika.. İzmir'degöçmenleri taşıyan kamyon devrildi, korkunç kazada, 1'i hamile kadın, 2'si bebek, 2'si çocuk 22 kişinin yaşamını yitirdiği kazada yaralı sayısı 13'ye yükseldi.

İLK BİLGİLER: 22 ÖLÜ

Ege kıyısından tekneyle Yunanistan’ın Samos Adası’na geçmek üzere insan tacirleriyle anlaştıkları öğrenilen yabancı uyruklu göçmenlerin kasasında bulunduğu, sürücüsünün kimliği henüz belirlenemeyen kamyon, Menderes ilçesi yönüne giderken, virajı alamadı. Savrulan kamyon, karşı taraftan bariyeri aşarak, Değirmençayı Deresi yatağına uçup, ters döndü. Kasadaki, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu göçmenlerin bazıları etrafa savruldu, bazıları da kamyonun altında kaldı.

İzmir'de göçmenleri taşıyan kamyon devrildi: İlk bilgiler 18 ölü, çok sayıda yaralı
İzmir'de göçmenleri taşıyan kamyon devrildi: İlk bilgiler 22 ölü, çok sayıda yaralı

Kaza yerine çok sayıda sağlık, arama- kurtarma ekibi sevk edildi. Kaza yerine geldiklerinde korkunç manzarayla karşılaşan ekipler, 19 kişinin yaşamını yitirdiğini belirledi. Ağır yaralı olan 5 kişi ise ambulanslarla hastanelere sevk edildi. 

SÜRÜCÜNÜN İLK İFADESİ

Kazadan yaralı kurtulan kamyon sürücüsü Mustafa Yılmaz (35), hastane polisine verdiği ilk ifadede, '09' Aydın plakalı kamyonu ile saat 03.00'te Söke'den yola çıktığını, Sazlıköy'ü geçtikten sonra mültecileri kamyona aldığını ve yakıtı olmadığı için Selçuk otobanına girdiğini, kazanın olduğu Kısıkköy bölgesinde ise önüne beyaz aracın çıktığını, çarpmamak için ani hareket yaptığını ve kavşakta kontrolü kaybederek, dereye uçtuğunu söyledi.

Kamyonda kaç kaçak göçmenin olduğu henüz bilinmiyor. Ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor. 

İzmir'de göçmenleri taşıyan kamyon devrildi: İlk bilgiler 18 ölü, çok sayıda yaralı
İzmir'de göçmenleri taşıyan kamyon devrildi: İlk bilgiler 18 ölü, çok sayıda yaralı

GÖRGÜ TANIĞI KORKUNÇ OLAYI ANLATTI

Kazanın görgü tanığı Mehmet Eker, olay yerinden aracıyla geçerken, yol kenarında yaralı birini gördüğünü söyledi. Eker, "Ben sabah saatlerinde, Konak’a doğru gidiyordum. Köprü üzerinden geçerken, yol kenarında biri, aracımı durdurmak istedi; ama ben durmadım önce. Sonra az ileride durdum. Camı açtım, ’Kaza yaptım, yaralıyım. Beni Yeşilyurt’taki hastaneye götür’ dedi. Ben de o yöne değil; Tepecik’teki hastaneye götüreyim, dedim. Kabul etmedi. Sonra ’İleride polis var, istersen onlara söyleyelim; aracı çekerler, mağdur olmasın’ dedim. ’Tek yaralı benim, beni ileride bir taksiye bindir’ dedi. Ben de Karabağlar’da taksiye bindirdim. Yaralı durumdaydı, kendisi aracın şoförüymüş. ’Tekim’ dediği için ben de kaza yerine bakmadım" dedi.

İlk belirlemelere göre, Yunanistan’ın Samos Adası’na geçmek üzere insan tacirleri ile anlaşan yabancı uyruklu göçmenlerin, İç Anadolu Bölgesi’nden kamyonla alındıkları, Menderes ilçesi sahilinden tekneye binmeyi planladıkları öğrenildi.

İzmir'de göçmenleri taşıyan kamyon devrildi: İlk bilgiler 18 ölü, çok sayıda yaralı
İzmir'de göçmenleri taşıyan kamyon devrildi: İlk bilgiler 18 ölü, çok sayıda yaralı
Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin