İzmir'de deprem: Aziz Kocaoğlu aday olmayacağını açıkladı: Kim aday olacak?


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
İzmir'de deprem: Aziz Kocaoğlu aday olmayacağını açıkladı: Kim aday olacak?

Son dakika haberi... İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yerel seçimlerde aday olmayacağını açıkladı.. Kocaoğlu kararını "Zirvedeyken bile koltuğu bırakabilmeliyiz.” sözleriyle duyurdu.

Takip Et

Basın toplantısı düzenleyen Kocaoğlu “Biz görevi bıraktığımızda 180 km raylı sistem ağı çalışır, 70 kilometresinin de inşaatı devam ediyor olacaktır” dedi.

14 YILDIR İZMİR’İN BAŞINDAYDI

28 Mart 2004 seçiminde CHP'den Bornova Belediye Başkanı seçilen Aziz Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Piriştina’nın 2004 Haziranı’nda vefatı üzerine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına getirildi.
Kocaoğlu 2009 Türkiye yerel seçimleri’nde tekrar CHP tarafından aday gösterildi. Bu seçimlerde CHP adayı olarak % 55 oy alarak 5 yıllığına İzmir Büyükşehir Belediye başkanı seçildi. Böylece Ahmet Piriştina’nın ölümü sonrası devraldığı büyükşehir belediye başkanlığı görevini, 2009 yerel seçimi sonrası ilk kez kazanmış oldu. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde %49,6 oy alarak tekrar İzmir Büyükşehir Belediye başkanı seçildi.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI KİM OLACAK?

CHP kulislerinde Kocaoğlu’nun bu çıkışı, kendinden sonraki İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ile “İzmir ilçeleri için pazarlık unsuru mu?” sorusunu gündeme getirdi.

Kocaoğlu ile CHP Genel Merkezi arasında, genel seçim döneminden bu yana gerginlik yaşanıyordu. Kocaoğlu, seçimlerden sonra ‘kurultay çağrısı’ yapan parti içi muhalefetten yana tavır koyarak, Genel Merkez ile gerginliği körükledi.

BERGAMA BELEDİYE BAŞKANI MEHMET GÖNENÇ İDDİASI

Ancak CHP’de kurultay beklentisinin gerçekleşmemesi üzerine, Kocaoğlu’nun yerel seçimlerde CHP’nin özellikle ilçe belediye başkanlarını belirleme, listeleri oluşturma üzerindeki etkinliği oldukça azaldı.
Kocaoğlu’nun bu çıkışının, kendisinin yerine Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’i aday yapabilmek için gerçekleştiği Ankara kulislerinde konuşuluyor.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin