İstanbul ve Konya'da 103’ü muvazzaf asker 123 kişiye gözaltı kararı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
İstanbul ve Konya'da 103’ü muvazzaf asker 123 kişiye gözaltı kararı

Son dakika haberine göre FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisindeki “mahrem” yapılanmasına yönelik operasyon başlatıldı. İstanbul merkezli iki ayrı operasyonda 118 şüphelinin yakalanması harekete geçildi. Bir diğer operasyon da Konya'dan geldi. Konya'da 5'i muvazzaf 10 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Takip Et

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca FETÖ'nün mahrem yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmada; TSK içerisindeki FETÖ üyesi bazı muvazzaf askerler belirlendi. “Ankesörlü” hatlar ve büfeler üzerinden FETÖ imamlarıyla görüşme yaptığı öne sürülen 118 şüphelinin yakalanması için İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ve jandarma ekipleri iki farklı operasyon için harekete geçti.

35 İLDE EŞ ZAMANLI

TEM ekiplerince düzenlenen operasyon dosyası kapsamında 75'i muvazzaf asker biri sivil 76 şüphelinin bulunduğu öğrenildi. Aralarında biri albay, 3'ü yüzbaşı, 5‘i üsteğmen, 3‘ü teğmen, 27'si astsubay, 31'i uzman çavuş olan şüphelilerin yakalanması için 35 ilde eş zamanlı baskın düzenlendi.

52 ŞÜPHELİ YAKALANDI

TEM ekiplerince koordine edilen operasyonlar saat 01.00'de başlatıldı. Muvazzaf askerlerin 52'sinin gözaltına alındığı öğrenildi. Firari şüphelilerin yakalanması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

JANDARMA OPERASYONU

FETÖ'nün TSK içerisindeki mahrem yapılanmasına yönelik diğer bir operasyon da İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince gerçekleştirildi. Daha önce yapılan operasyonlarda etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan örgüt üyelerinin beyanları ve ankesör, sabit hat analizleri sonucunda tespit edilen 24'ü muvazzaf asker 42 şüphelinin yakalanması için eş zamanlı baskın düzenlendi.

KONYA’DA DA BAŞLATILDI

Bir diğer operasyon haberi ise Konya’dan geldi. Konya merkezli 8 ilde, FETÖ/PDY’nin ‘TSK içindeki askeri mahrem yapılanması’na yönelik soruşturmada, 5’i muvazzaf, 3’ü meslekten ihraç edilen askeri personel olmak üzere 10 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerden 5’i, gözaltına alınırken, 5 şüpheliyi yakalama çalışmaları ise sürüyor.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin