İSPARK'ta istifa öncesi milyonluk araç kiralama


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
İSPARK'ta istifa öncesi milyonluk araç kiralama

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 'istifa etmeyerek hak yiyorlar, haksız kazanç sağlıyorlar..' dediği İBB iştiraklerinde ısrarla görevlerine devam eden müdürlerin, neden bulundukları makamları terk etmek istemedikleri yeni ortaya çıkan bilgilerle daha net görülüyor.. 23 Haziran seçimleri ardından istifa etmeyen İSPARK yönetimi 9 Temmuz’da AKP Milletvekili Ada Adayı bir kişiye ait firmadan 894 bin 480 TL'lik araç kiralama sözleşmesi imzaladı..

Takip Et

İBB İŞTİRAKI İSPARK'IN İSTİFA ETMEYEN YÖNETİMİ VE MÜDÜRLERİ, USULSÜZLÜKLERE, İSRAFA VE HAKSIZ KAZANCA DEVAM EDİYORLAR..

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 'Bizim bu şirketlerde çalışmalarımıza başlayıp İstanbul'a hizmet edebilmemiz için bir an önce istifa etmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda o koltuklarda oturarak haksız kazanç sağlıyorlar..' dediği İBB şirketlerinde deyim yerindeyse önceki yönetimler tarafından bir 'işgal' hali var.. Her geçen gün bu kurumlar hakkında yeni bilgilere ulaşılıyor..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketi olan İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret A.Ş.’nin (İSPARK) yönetimi, 23 Haziran seçimlerinin ardından istifa etmeyerek koltuklarında oturmaya devam ediyordu. Dün akşma saatlerinde istifa bilgisi geldi.

İSPARK, 23 Haziran seçimlerinden sonra Kamu İhale Yasası’nın “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması” durumunda kullanılmasına izin verdiği pazarlık yöntemi kullanılarak 894 bin 480 TL’lik araç kiralama ihalesi yaptı.

İHALE DOKÜMANI EKAP’TA YOK

Üç aylık süreyle sürücüsüz ve yakıt hariç olarak yapılan kiralamaya ilişkin ihale dokümanları Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda (EKAP) yayımlanmadı. İhale kapsamında kiralanan araçların saysı, marka, model gibi bilgileri kamuoyuyla paylaşılmadı.

AKP MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI

Araç kiralama ihalesini 4 Temmuz’da alarak 9 Temmuz’da sözleşme imzalayan Baki Otomotiv’in sahibi Abdulbaki Kara 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde AKP’den Gümüşhane milletvekili aday adayı oldu.

Kara, AKP’de Gümüşhane İl Başkan Yardımcılığı, Gümüşhane İl Disiplin Kurulu Üyeliği ve Şiran Seçim Kordinasyon Merkezi Başkanlığı gibi görevler yaptı.

SORU İŞARETLERİNİ HAKLI KILDI

İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı BirGün’e yaptığı açıklamada, İstanbul’da 16 milyon İstanbullunun iradesini temsil eden yeni bir Belediye Başkanı olduğunu bildirerek, “Başkan’ın ihalelerle ilgili hassasiyeti ortadayken yapılan bu ihale doğru olmamıştır. Mazbatanın alınmasından kısa süre sonra yapılan bu ihale iştiraklerin yönetimiyle ilgili soru işaretlerini tekrar haklı kılmıştır” diye konuştu

GÖREV SÜRELERİNİ UZATTILAR

Bu arada, CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat da İSPARK Yönetim Kurulu’nun görev süresinin seçimlerden önce 2020’ye kadar uzatıldığını bildirdi. Büyük gelirleri olmasına rağmen zarar eden şirketlerin başında İstanbul Otopark İşletmeleri Anonim Şirketi’nin geldiğini bildiren Karabat, “İptal edilen 31 Mart seçiminin ardından mevcut yönetim kurulu, etik dışı bir kararla 2020’ye kadar görev süresini uzatmış. Daha da vahimi yönetim kurulunun olağanın üç dört katı olduğu görülüyor” dedi.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin