İmamoğlu talimat vermişti: İşte Kayyum Vali Yerlikaya'nın 51 günlük icraatları


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
İmamoğlu talimat vermişti: İşte Kayyum Vali Yerlikaya'nın 51 günlük icraatları

İBB Başkanı Ekrem İmamoğu'nun 31 Mart seçimlerini kazanmasının ardından verdiği 'veri yedekleme' talimatı, Kayyum Vali Ali Yerlikaya'nın vekaleten görev yaptığı 51 günlük süreçteki icraatlarını da ortaya çıkardı. Yerlikaya'nın bu kısa dönemde 3 milyar 300 milyon yeni borç, 1 milyar 700 milyon harcama yapıldığı ortaya çıktı..

Takip Et

YSK'nın seçim iptalinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından İBB'ye Kayyum olarak atanan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın İBB'deki 51 günlük icraatları ortaya çıktı

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, bugünkü yazısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 51 gün vekâlet eden İstanbul Valisi Ali Yerlikaya yönetiminde yapılan harcamaları kaleme aldı.

Zeyrek yazısında, “Biraz araştırınca gördüm ki boş durmamışlar. Örneğin 31 Mart’ta 82 bin olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi personel sayısı 23 Haziran’dan önce 84 bin 500’e çıkmış. Yani apar topar 2 bin 500 kişi istihdam edilmiş. Belediyenin borçları toplamı 31 Mart’ta 26.7 milyar TL idi. 23 Haziran itibarıyla bu miktar 30 milyar TL’ye çıkmış. Yani arada 3 milyar 300 milyon lira daha borçlanılmış. Belediyenin gelir gider tablosuna bakıldığında anlaşılıyor ki, harcamalarda da frene basılmamış. 16 Haziran günü belediye kasasından 1 kalemde 1.7 milyar TL çıkmış. Sadece yeni istihdam, borçlanma ve harcama miktarları bile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kaynaklarından son ana dek yararlanıldığını gösteriyor. İnşallah, o paralar yandaşların çıkarı için değil, İstanbul halkına hizmet için harcanmıştır. Bu arada İmamoğlu iyi ki o verileri yedeklemiş. Yoksa bu değişimleri bu kadar kısa sürede anlamak imkansız olurdu” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin