İBB'nin kayıp lüks araçları iki seçim arasında iade edilmiş


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
İBB'nin kayıp lüks araçları iki seçim arasında iade edilmiş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu 31 Mart ve 23 Haziran'da vatandaşa verdiği sözü tuttu ve yüz milyonlarca liralık israf araçlarını sergiledi.. İstanbul Yenikapı Meydanı'nın da günlerce sergilenen İBB bünyesindeki ihtiyaç fazlası araçlarla ilgili en çok merak edilen “Lüks makam araçları nerede” sorusunun yanıtı ortaya çıktı. 524 lüks aracın 2 seçim arasında iade edildiği tespit edildi. Bu araçların 104’ü üst segment lüks(VIP) araç kategorisinde yer alıyor. Kiralama bedeliyle ikişer tane alınabilecek olan bu araçların yakıtları üzerinden büyük bir 'yolsuzluk-vurgun' da yapıldığı raporlara yansımıştı.. İBB'nin önümüzdeki günlerde bu yapılan işlemler hakkında suç duyurusunda bulanacağı öğrenildi.

Takip Et

İBB'nin kayıp lüks araçlarına ne olduğu belli oldu..

Yenikapı'da günlerce sergilenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bünyesindeki ihtiyaç fazlası araçlarla ilgili sorulan “Lüks makam araçları nerede” sorusunun yanıtı ortaya çıktı. 524 lüks aracın 2 seçim arasında iade edildiği belirlendi. Bu araçların 104'ü lüks araç kategorisinde yer alıyor.Değeri ortalama 250 bin lirayı bulan Audi A6 marka arabalardan Volkswagen Passat marka arabalara kadar onlarca araç kiralanmış. İBB CHP Grup sözcüsü Tarık Balyalı, “Bu araçların maliyetini tek tek hesaplayıp kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; İBB'ye bağlı kuruluşlar İETT, İSKİ ve 28 iştirak şirketlerinde ihtiyaç fazlası olarak nitelendirilen 730 araç geçen günlerde Yenikapı Miting alanında sergilendi. İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut yaptığı açıklamada, “İBB'ye bağlı kuruluşları İETT, İSKİ ve 28 iştirak şirketlerinde 730 araçtan tasarruf edilebileceği belirlenmiştir. Toplamda yılda 49.5 milyon lira tasarruf sağlanacaktır.

"250 MİLYON TL TASARRUF"

5 yıllık süreçte bu tasarruf 250 milyon lirayı bulmaktadır” ifadelerini kullanmıştı. Erkut yapılan incelemeler neticesinde nisan, mayıs ve haziran ayları arasında 517 aracın, kiralandığı şirketlere iade edildiğini Yenikapı'da açıklamıştı. Erkut, Yenikapı'da sergilendikten sonra iade edilecek 730 araçla birlikte toplam 1247 aracın sistemden çıktığını duyurmuştu. Günlerce süren tartışmalarda AKP'liler sergilenen araçların hizmet araçlarını olduğunu, aralarında lüks makam araçlarının bulunmadığını söylemişti.

İŞTE VIP SALTANATIN LİSTESİ

524 araç arasında lüks araç kategorisine giren;
31 tane Opel Insignia,
15 tane Skoda SüperB,
37 tane Volkswagen Passat,
18 tane de Caravelle 8+1 marka araç. Bu araçların çoğunlukla mayıs ayında iade edildiği görülüyor.


Arabaların modelleri 2015 ile 2018 yılı arasında değişiyor. Volkswagen Passat marka arabaların bir kısmı 2018 model. Listede bu lüks araçların dışında 175 tane Renaolt Clio Sport, 57 tane ise Renault Megane gibi başka markalardan araçlar da var.

"O ARAÇLARI KİMLERİN KULLANDIĞI ARAŞTIRILACAK"

Balyalı “1717 makam aracını biz uydurmadık. İBB'nin bir önceki yönetimi tarafından hazırlanan 2019 yılı performans programından aldık bu veriyi. 31 Mart-23 Haziran seçimleri arasında 524 araç iade edilmiş. Sergilenen araçları beğenmeyip lüks makam aracı arayanlar 2 seçim arası iade edilen bu araçlara bakabilir. Bu araçların kimler tarafından kullanıldığını araştıracağız. Maliyetlerini hesaplayacağız. İstanbul halkının parası nasıl lüks araç kiralamalarıyla çarçur edilmiş ortaya çıkaracağız” dedi.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin