İBB AKOM'dan İstanbul sel su baskını uyarısı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
İBB AKOM'dan İstanbul sel su baskını uyarısı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), kentte bugün sabah saatlerinden itibaren aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmur geçişleri beklenildiğini ifade etti. Yapılan açıklamada, sağanak yağmur geçişlerinin meydana getirebileceği olumsuzluklara karşı yurttaşların tedbir alması ve dikkatli olması konusunda uyarılarda bulundu.

Takip Et

Meteoroloji Genel Müdürlüğü sabah saatlerinde İstanbul’un Anadolu Yakası başta olmak üzere Karadeniz’in batı kesimleri için kuvvetli yağış uyarısında bulunmuştu. Vatandaşları ani sel ve su baskını gibi olumsuzluklara karşı uyaran Meteoroloji’nin açıklamasının ardından Batı Karadeniz ve Marmara’nın doğusunda sağanak yağış etkisini gösterdi.

İBB AKOM'dan İstanbul sel su baskını uyarısı
İBB AKOM'dan İstanbul sel su baskını uyarısı

AKOM'DAN UYARI;

AKOM'dan yapılan duyuruda, "Meteorolojiden alınan duyuruya göre bugün İstanbul'da bugün sabah saatlerinden itibaren aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmur geçişleri bekleniyor. Yağışların başta Anadolu yakası olmak üzere il genelinde bugün akşam saatlerine kadar aralıklı ve yerel olarak kuvvetli olması gerekiyor. Serin hava, ani yağışlar ve kararsız hava koşulları nedeni ile yağış miktarları beklenenden fazla olabilmektedir. Bölgemizde görülecek kısa süreli yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmur geçişlerinin meydana getirebileceği olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar) önceden tedbir alınmalı ve dikkatli olunmalıdır" ifadeleri kullanıldı.

KOCAELİ’NDE ETKİLİ YAĞIŞ
Kocaeli'de sabah saatlerinde başlayan ve tüm kentte etkili olan sağanak yağış sonrasında yol, iş yeri ve evlerde su baskınları yaşandı. Tüm ilçelerde etkili olan yağış, hayatın olumsuz yönde etkilenmesine neden oldu. Yaşanan yağış sonrasında İzmit ilçesinde bazı yollarda su baskınları yaşandı. Yaşanan su baskınları nedeni ile araçlar yollarda ilerlemekte güçlük çekti.

İBB ÖNLEM ALDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentte yarın sabaha kadar aralıklarla yerel sağanak geçişleri beklenildiğinden, yollarda göllenme ve su baskını yaşanmaması için önlem aldı.

İBB, ani ve kuvvetli yağmurun yollarda göllenme ve kot seviyesinin altında kalan yerlerde su baskını hadiselerine neden olmaması için şehir genelinde mazgalları açık tutuyor.

İBB AKOM'dan İstanbul sel su baskını uyarısı
İBB AKOM'dan İstanbul sel su baskını uyarısı


ANADOLU YAKASI’NDA VATANDAŞLAR ZOR ANLAR YAŞADI
İstanbul’da özellikle Anadolu yakasında etkisini artıran etkili yağış vatandaşlara zor anlar yaşattı. Akşam saatlerine kadar etkili olması beklenen yağışlarla ilgili Meteoroloji tarafından yapılan son değerlendirmede “yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.


METEOROLOJİ UYARDI

Meteorolojinin resmi internet sitesinde yer alan uyarılar bölümünde ise “Bu sabah saatlerinden itibaren Zonguldak, Bartın, Düzce, Sakarya çevrelerinde, öğle saatlerinden itibaren Batı Karadeniz geneli ile Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Çorum ve Amasya çevrelerinde görülecek olan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların kuvvetli (21-50 kg/m²) ve yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m²) olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, heyelan ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.” ifadelerine yer verildi


İSTANBUL’DA KORKUTAN GÖK GÜRÜLTÜSÜ
İstanbul'da etkili olan yoğun yağışta şiddetli gök gürültüsü ve şimşek, sokaktaki vatandaşların yüreğini ağza getirdi. Vatandaşlar şiddetli gök gürültüsüyle koşmaya başladı.

Mega kentte başlayan etkili olmaya başlayan yağmur esnasında oluşan şiddetli gök gürültüsü ve şimşek, sokakta yürüyen vatandaşların adeta yüreğini ağzına getirdi. Yolda yürüyen bir vatandaş gök gürültüsü ile birlikte koşmaya başladı. Öte yandan yollarda su birikintileri oluştu. Araçlar su biriken yollarda ilerlemekte zorlandı.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin