GES'in ardından BDDK'dan kredi vade değişikliği geldi


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
GES'in ardından BDDK'dan kredi vade değişikliği geldi

Son dakika... Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'dan (BDDK) tüketici kredilerinin vade sınırında değişiklik

Takip Et

Son dakika haberi... Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın GES açıklamasının ardından bir duyuruda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) geldi. BDDK'nın yaptığı duyuruya göre Tüketici kredilerinin vade sınırı 50 bin TL üzerinde 100 bin TL'nin altında olanlar için 24 ay, 100 bin TL'nin üzerinde olanlar için 12 ay olarak belirlendi.

BDDK ayrıca limiti 25 bin Türk lirasının altında olan kredi kartları için asgari ödeme tutarının dönem borcunun yüzde 20'si; limiti 25 bin Türk lirasının üstünde olan kredi kartları için asgari ödeme tutarının dönem borcunun yüzde 40'ı olarak belirlenmesini kararlaştırdı.

BDDK, devam etmekte olan çalışmalar kapsamında ise; konut kredilerinde kredi değer oranının tutar bazlı farklılaştırılması, ticari krediler başta olmak üzere selektif yaklaşımın iyileştirilmesi amacıyla kredilerin yatırım ve ihracat gibi üretken alanlara yönlendirilmesi, yurt dışı yerleşiklerle türev işlem gerçekleştiren tüzel kişilere kullandırılacak kredilerin risk ağırlığının artırılması, yurt dışı yerleşiklere tahsisli swap imkanının getirilmesi hususlarında gerekli adımların ivedilikle atılacağını bildirdi.

 

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin