Gazipaşa'da da Suriyelilerin plajlara girişi yasaklandı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Haber Oku / Sehir: Genel
Gazipaşa'da da Suriyelilerin plajlara girişi yasaklandı

Son dakika haberi.. Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde, belediye meclisinde kararıyla Suriyelilerin plajlara girişi yasaklandı. CHP'li Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, 'Şahsen ben vatandaşlığına, etnik kökenine veya mezhebine bakarak ayrım yapmak taraftarı değilim; ancak insanlarımızın da rahatsız edilmesine göz yumulmaması lazım. Kim rahatsız ederse etsin zabıtamız gerekeni yapacaktır' dedi.. Önceki hafta Mudanya Belediyesi de benzer bir karar almış ve kamuoyunda büyük destek görmüştü.. Mudanya'da yayın yapan yerel gazeteler 'Plajlarımız Suriyeli İşgalinden Kurtarıldı' manşetleriyle bu haberi okuyucularına duyurmuşlardı.

Gazipaşa Belediyesi'nin haziran ayı meclis toplantısı, Gazipaşa Kültür Merkezi'nde, Başkan Mehmet Ali Yılmaz'ın yönettiği oturumda gerçekleştirildi.

CHP'Lİ ULAŞ ÖZGEN ÖNERDİ. İYİ PARTİ DESTEK VERDİ, MHP VE AKP KARŞI ÇIKTI

4 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis oturumunda CHP'li Ulaş Özgen, gündem dışı söz alarak, Suriyelilerin Gazipaşa'daki plajlara alınmamasına yönelik önergeyi başkanlık divanına sundu. Başkan Yılmaz, konuyla ilgili siyasi partilerin grup başkanlarından fikirlerini aldı. İlk olarak CHP'li Özgen, açıklamada bulundu. Belediye Başkanı Yılmaz da konunun komisyona gönderilmesi yönünde fikir beyan etti. Önergenin gündeme alınarak, meclis komisyonuna gönderilip, gönderilmemesi oylamaya sunuldu. Oylamada Başkan Yılmaz'la birlikte 10 meclis üyesi, komisyona gitmesi yönünde oy kullanırken, 13 meclis üyesi de tersi yönde oy kullandı.

İLGİLİ HABER

Bunun üzerine maddenin gündeme alınıp, mecliste görüşülerek, oylanmasına karar verildi. İYİ Parti Grup Sözcüsü Mehmet Yüksel, konuyu olumlu bulduklarını ve desteklediklerini söyledi. AK Parti Grup Sözcüsü Mustafa Uysal ise "Bu konular devlet politikasıdır ve ülkemizde, bölgemizde birçok yabancı uyruklu kişiler gelip gidiyor. Bence bu uygulama yanlış" diyerek, desteklemedikleri görüşüne yer verdi. MHP'li meclis üyeleri de desteklemediklerini dile getirdi.

Gazipaşa'da da Suriyelilerin plajlara girişi yasaklandı
Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz

KARAR OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

Görüşmelerin ardından Suriyelilerin Gazipaşa'daki plajlara alınmaması yönündeki madde, meclis üyelerinin onayına sunuldu. Başkan Mehmet Ali Yılmaz'ın çekimser kaldığı oylamada AK Parti'li ve MHP'li üyelerin 7 ret oyuna karşılık, CHP'li ve İYİ Parti'li üyelerin 12 oyuyla gündem maddesi oy çokluğuyla kabul edildi.

Gazipaşa'da da Suriyelilerin plajlara girişi yasaklandı
Gazipaşa'da da Suriyelilerin plajlara girişi yasaklandı

'İNSANLARIMIZ RAHATSIZ EDİLİYORSA GEREĞİNİ YAPMAMIZ GEREKİYOR'

Meclis oturumunun ardından gazetecilere açıklama yapan Gazipaşa Belediye Başkanı Yılmaz, "Sonuçta insan haklarına dikkat etmek durumundayız. İlçemiz aynı zamanda turistik bir bölge. Gelen kişinin vatandaşlık durumuna bakmamamız lazım. Gelen kişi insanlarımızı rahatsız ediyorsa gereğini de yapmamız gerekiyor. Suriyeli olmuş başka bir ülkenin vatandaşı olmuş önemli değil. Şahsen ben vatandaşlığına, etnik kökenine veya mezhebine bakarak ayrım yapmak taraftarı değilim, doğru olmadığını düşünüyorum. Ama insanların da rahatsız edilmesine göz yumulmaması lazım. Kim rahatsız ederse etsin zabıtamız gerekeni yapacaktır" diye konuştu.

Gazipaşa'da da Suriyelilerin plajlara girişi yasaklandı
Gazipaşa'da da Suriyelilerin plajlara girişi yasaklandı

Youtube Kanalımızı Takip Edin