Gazeteci Murat Ağırel tutuklandı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Gazeteci Murat Ağırel tutuklandı

Önceki gün denetimli serbestlikten yararlanarak serbest bırakılan Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel'in serbest bırakılmasına savcılık itiraz etti. İtirazı değerlendiren İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, Ağırel’in tutuklanmasına karar verdi. Ancak Hakimliğin Ağırel'le ilgili avukatlarına hem "Tutuklama" hem de "Serbest Bırakma" kararı metni verdiği ortaya çıktı.

Takip Et

MİT mensubunun cenaze törenine ilişkin haber nedeniyle cuma sabahı gözaltına alınan Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel ve Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik bugün yeniden gözaltına alındı. Her iki gazetecinin de evine, yoğun eleştirilere rağmen sabahın 04.30’unda baskın yapıldı. Ağırel, sulh ceza hakimliğine çıkarılarak tutuklandı.

Murat Ağırel'in serbest bırakılmasına savcılığın yaptığı itirazı değerlendiren İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği, Murat Ağırel hakkında tutuklanması talebiyle yakalama kararı çıkarttı.

AVUKATLARA ÇİFT TUTANAK KAFALARI KARIŞTIRDI

Bir süre emniyette tutulduktan sonra Çağlayan Adliyesi’ne götürülen Ağırel, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın itirazını yerinde gören İstanbul 5. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nca sorgusunun ardından tutuklandı.

Ancak Murat Ağırel hakkında Hakimliğin, avukatlara iki farklı karar metni verdiği, metinlerde Ağırel hakkında hem “Tutuklama” hem de “Serbest Bırakma” kararı verildiği ortaya çıktı.

Ağırel, cezaevine gönderilirken avukatların metinleri tutanakla mahkemeye teslim edeceği öğrenildi.

CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, Yeniçağ Gazetesi sahibi Ahmet Çelik ve meslektaşları da Ağrıel'i yalnız bırakmadı.

AĞIREL'DEN İLK AÇIKLAMA: "MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYİN"

Murat Ağırel, tutuklama kararının ardından yaptığı ilk açıklamasında, "Burada tutuklanan kesinlikle ben değilim. Bağımsız Türk yargısıdır. Bir Murat tutuklanır bin tane Murat gelir. Sakın ha sakın parasızlıktan intihar eden halkın hakkını savunmaktan vazgeçmeyin. Mücadeleden vazgeçmeyin. Sakın ha sakın korkmayın. Türkiye Cumhuriyeti devleti Pelikan’dan çok daha büyük. Mustafa Kemal’in devrimlerine sıkı sıkı sarılın. Daha çok çalışın, daha çok anlatın" dedi.

Ağırel bu sabah sosyal medya hesabı üzerinden bir video paylaşarak, hakkındaki son gelişmeleri anlattı. Ağırel, şu açıklamayı yaptı: “Ankara’da kitap fuarındaydım. Dönüş yolundayken üzücü bir olay öğrendim. Savcılık yeniden tutuklama kararı vermiş. Polisler sağolsunlar tutuklama kararını gece 04.30’da yapmayı uygun görmüş. Ancak beni evde bulamadıkları için eski kayınvalidemin evine baskın yapmışlar. Eski annem de oğlunu ve beni aradı. Eski kayınbiraderimi ‘Vatan’a gelip tutanak imzalamanız gerekiyor’ diye aramışlar. Orada neredeyse esir tutmuşlar. 3-4 defa beni aradılar ‘Ne zaman geleceksin’ diye. Memura çağırsanız gelirim dedim, niye baskın yapıyorsunuz dedim. Muhtemelen tutuklayacaklar beni. Hakkımda yakalama kararı çıkarılmış. Yolda olduğumdan evde bulamamışlar eski kayınvalidemin evi basılmış,eski kayınbiraderimin ifadesi alınmış. Telefon ile çağrıldığımda gideceğim bilinmesine rağmen gecenin köründe evimin basılmasını takdirlerinize sunuyorum.”

Cuma günü gözaltına alınan Ağırel dün İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Gazeteci Murat Ağırel tutuklandı
Gazeteci Murat Ağırel tutuklandı
Gazeteci Murat Ağırel tutuklandı
Gazeteci Murat Ağırel tutuklandı
Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin