Fransız polis-Türk vatandaş atışması Sahte çıktı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Fransız polis-Türk vatandaş atışması Sahte çıktı

Fransa'da 'polis' ile bir Türk vatandaşı arasında geçen 'temizlik tartışmasının' görüntüleri kısa süre içinde Türkiye'de büyük yankı uyandırdı. Fransız polis derneği görüntülerdeki polisin sahte olduğunu açıkladı.. Görüntüleri kaydeden kişinin ise bir dönem Yetenek Sizsiniz adlı programa yarışmacı olarak katılan Mehmet Yılmaz isimli sosyal medya fenomeni olduğu ortaya çıktı..

Abone ol

Fransa'da 'polis' ile Türk gurbetçi arasında geçen "temizlik tartışmasının" görüntüleri kısa süre içinde Türkiye'de tepkilere neden oldu. Ancak videoda mağdur olarak gösterilen Türk gurbetçinin, kamera şakaları ve rap şarkılarıyla bilinen Mehmet Yıldız'ın olduğu anlaşılınca, birçok kişi videonun bir mizansen olabileceği uyarısında bulundu.

Bir Fransız polis derneği de sosyal medyadan yaptığı açıklamada videoda gösterilen polisin gerçek üniforma giymediğine dikkat çekti. Euronews’in haberine göre polis derneğinin konuya ilişkin yayınladığı videoda olayın gerçek olmadığını gösteren birçok kanıta değinildi.

Fransız polis-Türk vatandaş atışması Sahte çıktı
Fransız polis-Türk vatandaş atışması Sahte çıktı

POLİS İLE GURBETÇİ TÜRK ARASINDA GÖZALTIYLA BİTEN İLGİNÇ TEMİZLİK TARTIŞMASI

Mehmet Yıldız adlı kişinin Facebook hesabında yer alan “Fransız polisine gurbetçiden Osmanlı tokadı” başlıklı videoda, Yıldız ile yüzü görülmeyen bir polis arasında geçtiği iddia edilen ilginç bir diyalog yaşandı.

Mehmet Yıldız'ın arkadaşının gizlice çektiği görüntülerde, Fransız bir polisin trafikte durdurduğu gurbetçi sürücünün belgelerini kontrol ettikten sonra "Türk kebapçılarının hijyenik" olmadığını söyledi.

Bunun üzerine Mehmet Yıldız da polise, "parfümü Fransızların banyo yapmayı sevmediği ve kötü kokuyu gizlemek için ürettiklerini" söyledi.

Ancak Yıldız'ın Fransızların "temiz olmadığını" söylemesi üzerine sinirlenen polisin, tek başına müdahale ederek sürücüyü kelepçeleyip polis merkezine götürmeye çalıştığı görülüyor. Görüntüleri alan kişiye de hakaret ediyor.

Fransız polis-Türk vatandaş atışması Sahte çıktı
Fransız polis-Türk vatandaş atışması Sahte çıktı

Söz konusu video Türkiye'de sosyal medyada "Fransız polisin ırkçılığı ve ifade özgürlüğünün kısıtlanması yorumları altında" on binlerce kez paylaşılıp izlendi. Bazı basın kuruluşları da videodaki geçen olayı gerçekmiş gibi haberleştirdi.

Ancak Fransa'daki polisler bu olayın tamamen kurgudan ibaret olduğunu savunuyor. Kendisine ulaşılmaya çalıştığımız Mehmet Yıldız ise sessizliğini koruyor.

POLİS DERNEĞİ: VİDEODAKİ POLİS ÜNİFORMASI, YELEĞİ VE KELEPÇE GERÇEK DEĞİL

Fransız MPC polis derneği sosyal medyada yaptığı detaylı açıklamada söz konusu olayın "polis nefretini artıran" bir kurgudan ibaret olduğunu uyarısında bulundu.

Dernek, öncelikle polisin giydiği üniformanın mevcut olmadığına dikkat çekiyor. Ayrıca açıklamaya göre, yeleğin yeni olması, ceplerinin tamamen boş olması ve normalde yelekte bulunan polis radyosunun olmamasının, "polisin" komedyen olduğu tezini güçlendiriyor.

Videonun sonundaki görüntülere yansıyan kelepçelerin de hiç gerçekçi durmadığı vurgulanıyor.

Ayrıca Fransa’da bir polisin tek başını bu şekilde iki kişiye müdahale etmesinin prosedüre aykırı olduğunu vurgulanıyor.

Açıklamanın sonunda, polis derneği bu gibi şüpheli videoları yaymadan önce kaynağının özenle araştırılması gerektiği uyarısında bulundu.

Kamera şakaları ve rap şarkılarıyla gündeme gelen Mehmet Yıldız kimdir?

Videonun kısa zamanda viral olmasıyla "Fransız polise" cevap veren genç gurbetçinin tanındık bir isim olması şüphe uyandırdı.

Kendini "komedyen ve rapçi" olarak tanımlayan Mehmet Yıldız’ın Facebook sayfasının yaklaşık 165 bin takipçisi var. Türkiye, Yıldız'ı ilk kez "Yeteknek sizsiniz" yarışmasındaki komik diyaloglarıyla tanımıştı.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin