EYT'de Finlandiya umudu. Son durum: Somut bir gelişme yok


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
EYT'de Finlandiya umudu. Son durum: Somut bir gelişme yok

Emeklilikte prim gün sayısını tamamlamış ancak yaş nedeniyle emekli olamayanları umutlandıran haber geldi. AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emeklilikte yaşa takılanların (EYT) durumuyla ilgili Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin'i görevlendirdiği belirtildi. Bilgin ise yaptığı bilgilendirme açıklamasında henüz somut bir gelişme yok dedi.. Gelen bilgilere göre Finlandiya'daki emeklilik sistemi inceleniyor. Ayrıca, haber satırları arasında küçük bir EYT eylemi de bulunmakta.. Peki erken yaşta emeklilikte Finlandiya modeli kimleri kapsar Uygulamanın detayları nedir?

Takip Et

8 Eylül 1999 öncesinde SSK’lı, Bağkurlu ve Emekli Sandığı (memur) mensubu olarak iş hayatına başlayanlar erkek ise 25 yıl ve 5000 gün, kadın ise 20 yıl ve 5000 gün şartıyla emekli olabiliyordu. Örneğin; 18 yaşında sigortalı işe başlayan bir kadın 5000 günlük primi tamamlarsa 38 yaşında, erkekler de 43 yaşında emekliliğe hak kazanabiliyordu.

Fakat 1999’da emeklilik yaşı ve istenen prim şartı arttı. 1999’dan sonra işe girecekler için kadınlarda emeklilik yaşı 38’den 58’e, erkeklerde 43’ten 60’a çıkarıldı.

SSK’ya tabi çalışanın emeklilik için ise gereken gün sayısı 7000’e yükseldi. 1976 ile 1999 yılları arasında işe girenlere ‘kademeli yaş’ şartı getirilirken, 5510 sayılı yasayla 30 Nisan 2008’den itibaren işe girenlerde emeklilik yaşı 65 oldu.
 

YÜZBİNLERCE EYT MAĞDURU, AİLELERİ İLE BİRLİKTE ETKİLENENLERİN SAYILARI MİLYONLARI AŞIYOR

Bu uygulamadan mağdur olan yüzbinlerce mağdur vatandaş bulunuyor. ‘Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT’li) grupları altında birlik olmuş  durumda. Emekliliğine az bir süre kalanlar düzenlemeden sonra yıllarca beklemek zorunda kaldı. Emeklilikte yaşa takılanlar sorunlarını çeşitli platformlarda dile getiriyor ve büyük kitleler halinde ses getiren eylemlerde bulunuyorlar. Öte yandan haberin bu satırlarını yazan şahsen ben de bir EYT mağduruyum; Kazanılmış hakkını isteyen birinin hakkını iade etmek lütüf değil, bir görevdir. (Bu da bir EYT'linin satır arası eylemi olsun)

EYT’lilerle ilgili son durum merak edilirken yeni bir gelişme yaşandı. Emeklilikte yaşa takılanlardan oluşan bir heyet, geçen hafta Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalardan Sorumlu Başkan Vekili Profesör Doktor Vedat Bilgin ile görüştü ve sorunları aktardı.
Bu konuda bir açıklama yapan TOBB ETÜ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç da EYT konusunda bir formül üretilmesi için harekete geçildiğini duyurdu.

SGK İLE GÖRÜŞÜLECEK

Kılıç şunları söyledi: “Son dönemde bir gelişme oldu. Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin’i görevlendirdi.  Prof. Dr Vedat Bilgin ise konuyla ilgli şunları söyledi: "Emeklilikte yaşa takılanlar homojen bir grup değil. Bu konuda durumu çok farklı olanlar var. Çalışmalarımız uzun soluklu olacak, şu an işin çok başındayız henüz somut bir gelişme yok..."

EYT'DE FİNLANDİYA MODELİ
EYT sorununa Türkiye'de bir çözüm modeli bulunamamış olacak ki Finlandiya ve Almanya gibi ülkerden 'çözüm ithal' edilmesi düşünülüyor... Finlandiya ve Almanya'da emeklilik yaşı 65-67 arasında, Türkiye'de 2008 sonrasında yaş erkekte 61, kadında 58. Finlandiya'da geliştirilen sisteme göre, emekliliğine kısa bir süre kalan bireylere alınacak maaş için her yıl yüzde 2 daha az maaş ödeniyor. Zaman zaman bu uygulamanın EYT'lilere uyarlanmasıyla ilgili tartışmalar gündeme gelmişti.


 

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin