Evli çiftin eşine Sarkıntılık yapan Suriyeliler, Tekbir getirip mahalleliye saldırdı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Haber Oku / Sehir: Genel
Evli çiftin eşine Sarkıntılık yapan Suriyeliler, Tekbir getirip mahalleliye saldırdı

Suriyeli grupların karıştığı saldırı, taciz ve istismar olaylarından dolayı toplumsal huzurun kalmadığı bazı kentlerde ve mahallelerde vatandaş el ele vererek kendi adaletini sağlamaya çalışıyor. Son olay önceki gün Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde meydana geldi. Suriyeli sığınmacılar ile mahalleli arasında çıkan kavgada ortalık savaş alanına döndü. Polisin havaya ateş açarak müdahale ettiği olay sonrası, gözaltına alınan 8 kişi ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılırken, bekar olan 31 Suriyeli genç ise bölgeden tahliye edildi. Sosyal medyada Suriyeli grubun kaldırımda yürüyen evli bir çiftin eşine sarkıntılık etmesiyle başlayan olay anına ilişkin paylaşılan görüntülerde, Suriyelilerin 'Allahu Ekber' sloganıyla tekbir getirip vatandaşlara saldırdıkları görülüyor.

"TEKBİR GETİRİP VATANDAŞA SALDIRDILAR"

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde yaklaşık 30 kişilik Suriyeli grubun kaldırımda yürüyen evli bir çiftin eşini taciz etmesi sonrası başlayan tartışma kısa sürede taşlı sopalı kavgaya dönüştü. .Mahalle sakinleriyle Suriyeli sığınmacıları karşı karşıya getiren olaya polis ekipleri havaya ateş açarak müdahale ederken, çıkan kavga çevre sakini bir vatandaşın cep telefonu kamerasıyla kaydedildi. Kayda göre Suriyeliler, “Allahu Ekber” diyerek vatandaşlara saldırdı.

Evli Çiftin eşine Sarkıntılık yapan Suriyeliler, Tekbir getirip mahalleliye saldırdı
Evli Çiftin eşine Sarkıntılık yapan Suriyeliler, Tekbir getirip mahalleliye saldırdı

EVLERİ BOŞALTILDI

Geçen 1 Haziran gecesi Gölcük Yeni Mahalle’de, Suriyeliler ile mahalle sakinleri arasında yan bakma sebebiyle tartışma çıktı. İhbarla olay yerine giden polis tartışmayı sonlandırırken, taraflar birbirinden şikayetçi olmadı. Gerginliğin devam etmesi nedeniyle taraflar arasında dün arbede yaşandı. Çıkan olaylar sebebiyle bölgeye çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Gölcük Kaymakamı Mustafa Irmak, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ile İlçe Emniyet Müdürü Selçuk Özdemir de olay yerine gelerek vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı. Olayın ardından kavgaya karışan ve mahalleliye saldıran 31 Suriyeli genç, evleri boşaltılarak Kocaeli İl Göç İdaresi’ne götürüldü. 8 kişi ise emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

BAŞKAN SEZER’DEN İTİDAL ÇAĞRISI

Yaşanan olayla ilgili açıklama yapan Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “Arife akşamı 3 Suriye vatandaşı ile 3 genç arasında yaşanan kavga, 1 Haziran günü Suriye vatandaşı olan kişilerle yaşanan ancak tarafların şikayetçi olmamaları nedeniyle adli takibata konu olmayan yan bakmadan kaynaklı sözlü tartışma sonucu başlayan başka bir kavgadan kaynaklanmıştır. Tarafların, Suriyelilerin evlerine yakın ve kahvelerin de bulunduğu kalabalık bir alanda tekrar karşılaşmaları sonrası çıkan kavga, evlerde kalan Suriyelilerin ve mahalle sakinlerinin de kavgaya müdahil olmaları nedeniyle büyümüş. Suriyeli vatandaşlarının evleri etrafında toplanan kalabalığın dağıtılabilmesi ve istenmeyen muhtemel başka hadiselerin önüne geçilebilmesi için, olayın kamu düzenini tehdit etme ihtimaline binaen, Gölcük Kaymakamı ve İlçe Emniyet Müdürü, kavgaya destek verdikleri düşünülen Suriye vatandaşlarının ikamet ettikleri evlerin boşaltılmasının uygun olacağını değerlendirdi. Konuyla ilgili olarak Kocaeli İl Göç İdaresi Başkanı ile irtibat kuruldu ve evlerde yaşayan 31 bekar Suriye vatandaş İl Göç İdaresi´ne sevk edilmek üzere polis merkezine getirildiler. Kavgaya karışan 5 Suriye vatandaşı ile 3 kişi hakkında ayrıca adli işlem başlatılmıştır. İfadeleri alınan vatandaşlarımız sabah 6´ya doğru serbest bırakılarak polis merkezinden ayrılmışlardır. Olayın ilk anından itibaren kolluk kuvvetlerimiz gerekli tedbirleri tam anlamıyla almıştır. Bu noktada vatandaşlarımızın da sükûnet, itidal içinde davranmaları büyük önem arz etmektedir. Adli bir olaydan kaynaklı yaşanan hadiseye bahsi geçen konu bu şekliyle yaşanmıştır” dedi.


Youtube Kanalımızı Takip Edin