Esnafa faiz darbesi: 7,5'ten Yüzde 30'a çıkarıldı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Esnafa faiz darbesi: 7,5'ten Yüzde 30'a çıkarıldı

Halkbank esnaf ve sanatkarların kullandığı borcu devam eden kredilerde faiz oranını yükseltti. TESK Başkanı Bendevi Palandöken duruma tepki göstererek "Mağdur olan yine esnaf oldu. Kredi faizleri yüzde 7,5'ti yüzde 30'lara varan bir rakama yükseldi" dedi.

Takip Et

Halkbank esnaf ve sanatkarların kullandığı ve borcu devam eden hazine destekli esnaf kredilerinin faiz oranlarını artırdı.

Milyonlarca esnafa banka tarafından atılan bilgilendirme SMS'inde "Kooperatiflerimizden kullanmış olduğunuz Hazine Destekli Esnaf Kredilerinin devam eden taksitlerinde faiz güncellemesi olmuştur" ifadelerine yer verildi.

SMS'te kararın ardın yapılan faiz değişikliğinin ise şöyle olduğu belirtildi:

TESK BAŞKANI'NDAN TEPKİ: MÜSEBBİBİ ESNAF DEĞİL
Faiz artırımı kararının ardından Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

"Piyasada yükselişin müsebbibi esnaf değil" başlığıyla yapılan açıklamada "Mağdur olan yine esnaf oldu. Kredi faizleri yüzde 7,5'ti yüzde 30'lara varan bir rakama yükseldi" ifadelerine yer verildi.

Palandöken açıklamasının tamamında şu ifadeleri kullandı: 

"Enflasyondaki yükseliş tabi ki kredi faizlerine de bir hareketlilik getirdi. Daha evvel esnafımızın aldığı kredi ile yapmış olduğu taahhütnameyi 2 yıllığına, 3 yıllığına veyahut 5 yıllığına devletin vermiş olduğu imkanlardan yararlanmak için kullandı. Ancak ekonomideki bu olumsuzluklar kredi faizlerinin yükselmesine neden oldu. Bu yükselişte mağdur olan da yine esnaf oldu. Kredi faizleri yüzde 7.5'tu yüzde 30'lara varan bir rakama yükseldi. Daha evvel taahhütnamede almış oldukları oranla sınırlandırılmış olsaydı esnaf açısından bu kadar tepki olmayacaktı.

'MALİYETİN YÜKSEK OLDUĞUNU HERKES BİLİYOR'
Paranın maliyetinin yüksek olduğunu herkes biliyor. Ancak esnafın daha önce kullandığı kredilerdeki faiz oranı ile bundan sonra kullanacağı kredilerdeki faiz oranı arasındaki fark çok önemli. Esnafımızın bu konudaki sıkıntılarının dile getirilmesi hususunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sn. Cumhurbaşkanımız ve Ticaret Bakanlığı, Maliye Bakanlığı gibi ilgili Bakanlıklarla birlikte mücadeleye devam edeceğiz. İnşallah ekonomi bir an önce düzlüğe çıkar bu faiz oranları tekrar eski seviyeye iner. Esnaf da rahatlıkla kredi kullanabilir. Neticede piyasadaki faizin yükselişinin müsebbibi esnaf değil."

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin