Eski Korgeneral Metin İyidil tutuklandı


yayincilar/dha-dogan-haber-ajansi-/dha-dogan-haber-ajansi-x60.jpg Kaynak: DHA (Demirören Haber Ajansı)
Eski Korgeneral Metin İyidil tutuklandı

Son dakika haberine göre, Hakkında yakalama kararı çıkartılan eski Eğitim Doktrin Komutanlığı Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı Korgeneral Metin İyidil gözaltına alındı. HSK, Metin İyidil'in beraat kararı ile ilgili soruşturma başlattı. Beraat ve tahliye kararını veren Ankara 20. Ceza Dairesi başkanı ve üyelerinin görev yerleri değiştirildi. İyidil'in kayınbiraderi olan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir'in oğlunun ve gelinin de eski generalle birlikte gözaltına alındığı öğrenildi. Eski Korgeneral İyidil, tutuklandı.

Takip Et

Son dakika: Eski Korgeneral Metin İyidil hakkında yakalama kararı çıkartılmıştı. İyidir sabah saatlerinde gözaltına alındı.

FETÖ/PDY davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alıp, istinaf mahkemesince tahliye edilmesi ardından savcılık itirazının kabul edilmesiyle yeniden gözaltına alınan eski Korgeneral Metin İyidil, tutuklandı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek eski Komutanı Korgeneral Metin İyidil, FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’ suçundan yargılandığı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Eski Korgeneral Metin İyidil tutuklandı
FOTO: DHA

İyidil, istinaf başvurusunun ardından önceki gün Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20’nci Ceza Dairesi’nce beraatına karar verilerek tahliye edildi. Savcılığın itirazı üzerine Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21’ince Ceza Dairesi, isnat edilen edilen suç ve kaçma şüphesini gözeterek İyidil hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı.

İyidil, dün akşam saatlerinde polis ekipleri tarafından Ankara’da gözaltına alındı. İyidil, emniyetteki işlemlerinin ardından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından sağlık kontrolünden geçirilmek üzere zırhlı araçla Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi’ne götürüldü. İyidil, buradaki işlemlerinin ardından yoğun güvenlik önlemleri altında Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’ne sevk edildi. İyidil, 21’inci Ceza Dairesince tutuklandı.

SORUŞTURMA BAŞLATTI

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), eski Korgeneral Metin İyidil’in darbe girişimi davasında aldığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını kaldıran, beraatine ve tahliyesine karar veren Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20’nci Ceza Dairesi heyetinin görev yerlerini değiştirdi.

NİHAT ÖZDEMİR’İN OĞLU VE GELİNİ DE GÖZALTINA ALINDI

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir’in oğlunun ve gelinin eski Korgeneral Metin İyidil ile birlikte gözaltına alındığı belirtildi.

Eski EDOK Muharebe ve Muharebe Eğitim ve Destek Komutanı olan Korgeneral Metin İyidil aynı zamanda TFF Başkanı Nihat Özdemir’in kayınbiraderi.

Odatv'nin haberine göre, Metin İyidil yargılandığı 15 Temmuz EDOK davasında, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Geçen günlerde, İyidil’in dosyasını inceleyen istinaf mahkemesi, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını bozdu, İyidil hakkında beraat kararı vererek tahliyesine hükmetti.

Bu kararın ardından bugün Ankara Bölge Adliye Mahkeme 21. Ceza Dairesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yakalama müzekkeresi yazarak, İyidil'in yakalanmasını istedi.

METİN İYİDİL VE AKP BAĞLANTISI İDDİALARI

Kara Kuvvetleri EDOK Muhabere ve Destek Eğitim Komutanı Korgeneral Metin İyidil'in, AKP döneminde yüz milyarlarca dolarlık ihaleler alan Limak Holding'in patronu Nihat Özdemir'in kayınbiraderi olduğu ortaya çıkmıştı.

Eski Korgeneral İyidil hakkında yakalama kararı
Eski Korgeneral İyidil hakkında yakalama kararı

Korgeneral Metin İyidil'in eniştesi Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Sezai Bacaksız ile 1976 yılında kurduğu şirketi 2000 yılında Holding haline getirdi. AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılından sonra özelleştirmelerde ve ihalelerde dikkat çeken Limak Holding, Türkiye'nin çimento sektörünün yüzde 50'sini kontrol etmeye başladı. Başta inşaat, turizm, enerji, gıda ve ulaştırma sektöründe faaliyetlerini sürdüren Limak Holding, CLK Enerji ve 3. Havalimanı gibi milyarlık projelerin ortaklarından olarak öne çıkıyor.

Kaynak: DHA (Demirören Haber Ajansı)

Youtube Kanalımızı Takip Edin