Erken Seçim 2020


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Erken Seçim 2020

23 Haziran İstanbul Seçiminde 806 bin oy ile 9 puan gibi ezici bir farkla hezimete uğrayan Cumhur İttifakı(AKP-MHP) ve seçimin galibi Öillet İttifakı(CHP-İYİ Parti) kulislerinde erken seçim tartışmaları dillendirilmeye başlandı.. Her iki taraftan da yapılan 'Erken seçim olmayacak' açıklamalarına rağmen, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik, dış ve iç politikadaki krizler gibi başlıca nedenler Türkiye'yi 2023'e taşıyamayacak boyuta geldi.. Hem iktidar hem de muhalefet kulisinde en çok dile getirilen erken seçim tarihi 2020 sonbaharı. Odatv yazarı Kakınç ise muhalefetin erken seçim istememesini 'Bırak… İyice dibe vursunlar' şeklinde yorumladı..

Takip Et

ERKEN SEÇİM NE ZAMAN?

Cumhur İttifakı’nın İstanbul seçimini 9 puan gibi açık bir farkla kaybetmesinin ardından ilk gündeme gelen konu erken seçim oldu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim akşamı yaptığı ilk açıklamada “yeni bir erken seçim bahsi açmayı” ülke açısından en büyük kötülük olarak değerlendirdi. AK Parti’den gelen açıklamalar da Türkiye’nin seçim gündeminden uzaklaşıp asıl sorunlarına yoğunlaşması gerektiği yönündeydi. Seçimden başarıyla çıkan CHP ve İYİ Parti’de de erken seçim talebi yok. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ülkenin çok ciddi sorunları var. Bir seçim isteğimiz talebimiz yok” dedi.

"KRİZ NOKTASINA GELİNDİ"

Açıklamalar böyle ama erken seçim için “şimdilik yok” demek daha doğru. Hem iktidar hem de muhalefet kulislerinde ekonomiden dış politikaya birçok sorunun kriz noktasına geldiği, iktidarın Türkiye’yi bu haliyle 2023’e taşıyamayacağı konuşuluyor. Hatta tarih de veriliyor. Hem iktidar hem de muhalefet kulisinde en çok dile getirilen erken seçim tarihi 2020 sonbaharı. (Gazete Duvar)

"İKTİDAR KENDİ KENDİNİ BİTİRİYOR"

OdaTv yazarlarından Halit Kakınç bugün kaleme aldığı 'Bırak İyice dibe vursunlar' başlık köşe yazısında Erken seçim konusuna değindi;

"Bırak… İyice dibe vursunlar"

Erken seçim, artık kaçınılmaz.

Ben, muhalefetin erken seçimi telaffuz etmekten özellikle kaçınmasından bunu okuyorum açıkça: "Bırak, iyice dibe vursunlar!"

Çünkü… Erken seçim artık kaçınılmazdır.

AKP’nin böyle bir olasılıktan kaçınır ifadeleri ise tamamen kandırmaca geliyor bana… Çünkü, AKP açısından olay artık kelimenin tam anlamıyla zorunluluktur. Umursamazmış gibi tavırları, zaman kazanma ve parti kadrolarında temizlik için imkân kazanma çabalarıdır olsa olsa... Başka bir şey değil.

YAZIN BİR KENARA...

Ekrem İmamoğlu faktörüne gelince…

Başarılı olur olamaz, nereye kadar gider gidemez, onu şimdiden bilemeyiz. Fakat yazın bir kenara: “İÖ – İmamoğlu’ndan önce… İS – İmamoğlu’ndan sonra” diye değerlendirilecektir iç politika süreci bundan böyle.

AKP’deki seçim sonrası başlayan politik krizi üç başlıkta özetleyebiliriz kısaca: Hayâl Kırıklığı… Yorgunluk… Kafa Bulanıklığı…

Böyle bir durumda ne yapması gerekir normalde siyasi bir partinin?

Hatalar analiz edilir… Yanlışlar gözden geçirilir ve samimiyetle masaya dökülür… Kadrolar temizlenir, yenilenir.

AKP, bu sürecin üstesinden gelebilir ve altından kalkabilir mi?

Hiç sanmıyorum. Zor… Çok zor.

Farkında değilmiş, umursamazmış gibi gözükerek yollarına devam edebilirler mi peki?

Ederler isterlerse de… Edebilirler etmesine de, felaketleri olur politik açıdan.

YAZIN BİR KENARA İKİ YIL’A KALMAZ…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinden çıkan sonuç, AKP için bir dönüm noktasıdır.

Frendir… Duvara toslamadır… Dikkatle okunduğu takdirde uyarıdan da öte bir hezimettir.

AKP içindeki problemler eskidir… Büyüktür… Kökleşmiştir. Kolay kolay, bir çırpıda çözebilmenin mümkünatı yoktur.

Çünkü tek adam partisidir artık AKP.

Ekonomik sıkıntılar ortadadır. Hazır çözümleri de yoktur.

Artık başarı, Kemal Kılıçdaroğlu’nun mu, Canan Kaftancıoğlu’nun mu, birebir Ekrem İmamoğlu’nun mu – yoksa üçlü bir ortak ürün müdür, elbette tartışabiliriz. Ama görünen o dur ki, CHP, Merkez Sağ’dan da oy devşirmeye başlamıştır. Bülent Ecevit’ten bu yana ilk kez gerçekleşmiştir böyle bir oy transferi.

Uzun lafın kısası:

AKP için, gerekli önlemleri almadığı takdirde, tünelin sonu yaklaşmıştır.

CHP, "İS Dönemi"ne yeni umutlarla bezenerek girmektedir.

Yazın bir kenara…

Erken seçim, iki yıla kalmayacaktır.

Yazının tamamı; Halit Kakınç

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin