Erdoğan Rejimi 2023 seçimlerinde sona eriyor


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Erdoğan Rejimi 2023 seçimlerinde sona eriyor

Türkiye'de erken seçim tartışılmaya devam ediyor. Anayasa'ya göre Erdoğan 2023'te tekrar aday olamayacak.. Yeniçağ yazarı gazeteci Orhan Uğuroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu ile görüşerek, erken seçim ve AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın olası erken seçimde veya 2023 senesinde yapılacak olan genel seçimlerde aday olup olamayacağını değerlendirdi. Uğuroğlu, 2014 ve 2018 de iki kez seçilen Erdoğan'ın Anayasa'nın açık hükmüne göre üçüncü kez seçimlere katılamayacağını söyledi. Peki Erdoğan erken seçim olması halinde tekrar cumhurbaşkanı adayı olabilecek mi? CHP'li Kuşoğlu 'Erdoğan rejimi sona eriyor ancak sorun, Erdoğan'a yeniden seçilme hakkı vermeden konuyu demokratik sınırlar içerisinde çözebilmekte….' ifadelerini kullandı..

Takip Et

Yeniçağ'dan Orhan Uğuroğlu CHP'nin neden erken seçim istemediğini yazdı ve konuyu CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu ile görüştü.

Anayasa'ya göre 2023 yılında bir kez daha aday olamayacak olan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP, 'erken seçim' veya halk oylaması için harekete geçecek

Son anketlere göre erken seçim kararı alınsa dahi Erdoğan'ın seçimi kazanması çok zor görünüyor. Yeni Cumhurbaşkanını ise 18 yıllık bir yıkıntı, ekonomik kriz ve işlemez hale getirilmiş, darmadağan olmuş bir 'devlet sistemi' bekliyor. Özellikle yeni cumhurbaşkanı ve yeni hükümet 18 yıllık bir ekonomik facianın sorumlusu gibi gösterilecek!..

İşte Uğuroğlu'nun yazısının tamamı;

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Halk erken seçimden bıktı. Erken seçim bizim gündemimizde yok" dedi ve hedef oldu…

Kemal Bey yerden göğe kadar haklı, bugün erken genel seçim olsa CHP'li cumhurbaşkanı seçilse 18 yıl sonra gelinen ekonomik facianın sorumlusu olarak ilan edilecek.

Erken seçim kararı için önce Anayasa'yı hatırlayalım.

1 - TBMM üye tamsayısının 3/5 çoğunluğuyla (360) seçimlerin yenilenmesine karar verebilir

2 - Cumhurbaşkanı seçimlerin yenilenmesine karar verebilir

Birinci yolu ele alacak olursak AKP (291) ve MHP'nin milletvekili (49)  sayılarının toplamının 340 olduğunu ve "erken seçim kararı" için yetmediğini görürüz. CHP, HDP ve İYİ Parti'den birisinin de "evet" demesi gerekli.

İkinci yola bakacak olursak Recep Tayyip Erdoğan'ın "erken seçim" için istifa etmesi "siyaseten intihar etmesi" yani "görevi bırakması" gerçekleşir.

Çünkü Anayasanın 101. Maddesi şöyle:

Anayasanın 101. Maddesine göre bir kişi en fazla 2 defa Cumhurbaşkanı olabilir.

Erdoğan;

10 - Ağustos-2014 tarihinde yapılan seçimle BİRİNCİ KEZ Cumhurbaşkanı seçildi.

24 - Haziran-2018 tarihinde yapılan seçimle İKİNCİ KEZ Cumhurbaşkanı seçildi.

Defalarca yazdım, yine yazayım.

16 Nisan anayasa değişikliğini hazırlayan Burhan Kuzu ve AKP'liler Erdoğan'ın 2014'te seçilmesini "yok sayacak" veya yeni anayasa yürürlüğe girdiğinde "ilk kez seçilme" sayılacak hükümleri yazmayı unutmuşlar.

24 Haziran 2023'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan ADAY OLAMAZ…

Erdoğan istifa eder "erken seçim" kararı alınırsa bu durumda da ADAY OLAMAZ…

Çünkü Anayasa'nın çok açık ve net hükmü şöyle:

"Cumhurbaşkanının ikinci döneminde, erken seçime Cumhurbaşkanı tarafından karar verilmesi halinde, Cumhurbaşkanı tekrar aday olamaz."

Peki, Erdoğan hangi durumda yeniden cumhurbaşkanı adayı olabilir?

Anayasanın açık ve net hükmü şöyle:

"Cumhurbaşkanının ikinci döneminde erken seçime Meclis tarafından karar verilmesi halinde Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir."

Peki, yukarıda anlattığım Meclis tablosuna göre Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener ya da HDP, AKP + MHP ortaklığına erken seçim için destek verirlerse bu karar ne sonuç doğurur?

Elbette anladınız ama ben de yazayım:

Erdoğan'a 3. kez cumhurbaşkanı adayı olma şansı tanınır.

Sevgili Rıfat Serdaroğlu, Sayın Rahmi Turan ustam, meslektaşlarım, siyasetçiler şimdi anladınız mı Kemal Kılıçdaroğlu'nun neden erken seçim istemediğini?

"Siyasi Veri Madenciliği ve Analizi" yapan Polimetre kurucusu M. Günal Ölçer, "Erken Seçim Olur Mu?"  başlıklı çalışmalarını gönderdi.

Anayasa hükümlerinin anımsatıldığı bu çalışmanın sonuç bölümü şöyle:

* Önümüzdeki 11 ayda erken seçim olmayacağını,

* Önümüzdeki günlerde Anayasa'da Değişiklik Talepleri'nin konuşulmaya başlanacağını,

* Anayasa değişikliği için "Halkoylaması" yapılabileceğini,

* Mecliste boşalan 11 milletvekilliği için 27 Aralık 2020 tarihinde ara seçim yapılabileceğini öngörüyoruz.

CHP NE DİYOR?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu'nu arayarak erken seçimi ve Erdoğan'ın adaylığını konuştum.

- Soru: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde 14. ay da bitti. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kuşoğlu: "Türkiye yönetimi hanedan yönetimine döndü. Hanedan yönetimi uygulamalarıyla dünyaya alay konusu oluyor. Damadın bu işi beceremediği belli oldu."

- Soru: Erken seçim olur mu?

Kuşoğlu: "Ekonomik sıkıntıların alabildiğine arttığı, işsizliğin felaket boyutlara yükseldiği bir dönemde seçimi dillendirmek de doğru değil. Gerçekten kritik bir dönemdeyiz."

- Soru: Neden kritik dönem dediniz?

Kuşoğlu: "Durumun kritik olmasının bir gerekçesi de Erdoğan'ın süresini doldurmuş ve gidecek olması.

Siz yazılarınızda sık sık yazıyorsunuz haklısınız Erdoğan, 2 dönem seçilme süresini doldurmuş durumda, ancak, sorun giderken çok maliyet ortaya çıkarmaması, çok fazla hasar oluşturmaması.

- Soru: Bu kritik eşik nasıl aşılır?

Kuşoğlu: "Türk demokrasisi, Erdoğan'ın gidişini siyasetle çözer ve demokratik sınırlar dahilinde bu işi başarırsa çok büyük bir kazanıma sahip olmuş olacaktır…

Devlet mekanizmasının çarklarının artık iyice yavaşladığını, kamu kurumlarının işlevlerini yitirdiğini, güçler ayrılığının, güçler birliğine döndüğünü görmemek mümkün değil.

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi'ni sormuştunuz. Daha bir yılı dolmadan tartışılmaya başlandı, devlet mekanizması durma noktasına gelirdi.

17. yılın sonunda geldiğimiz noktada çok endişeliyiz. Ekonomi, iç ve dış politika ile devlet ve toplum hayatı AKP sürecinin sonuna gelindiğini gösteriyor.

- Soru: Muhalefet Meclis'te erken seçim için AKP ve MHP'ye destek verirse bu Erdoğan'a da 3. Kez yeniden aday olma şansı veriyor. Erken seçimi bu nedenle mi istemiyorsunuz?

Kuşoğlu: "Erdoğan rejimi sona eriyor ancak sorun, Erdoğan'a yeniden seçilme hakkı vermeden konuyu demokratik sınırlar içerisinde çözebilmekte…"

 

Kaynak: Orhan UĞUROĞLU / Yeniçağ

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin