Erdoğan 'Muhatabım Trump onlarla görüşmem' demişti: Geri adım geldi


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Erdoğan 'Muhatabım Trump onlarla görüşmem' demişti: Geri adım geldi

ABD’den Ankara’ya gönderilen heyetlerle ilgili soruya “Muhatabım Trump. Pence ve Pompeo’yu kabul etmeyeceğim” diyen AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, geri adım attı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Erdoğan’ın sözlerinde düzeltme yaparak, heyeti kabul edeceklerini açıkladı. ABD Başkan Yardımcısı Sözcüsü de “Pence, Erdoğan’ın görüşmeyi reddetmesine rağmen Ankara’ya gidecek” açıklamasını yaptı.

Takip Et

ABD’den Ankara’ya gönderilen heyetlerle ilgili soruya Erdoğan’ın “Muhatabım Trump” mesajını vermesi ortalığı karıştırdı. Uluslararası medyanın “Erdoğan, Pence ve Pompeo’yu kabul etmeyecek” haberleri üzerine Beyaz Saray’dan açıklama geldi. Erdoğan’ın görüşmeyi reddetmesine rağmen Pence, Ankara’ya gidecek. Ardından Altun, yanlış anlaşılmayı giderdi.

“Trump gelirse ancak onunla görüşürüm”

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sky News muhabirinin sorusu üzerine şunları söyledi:

Ben dimdik ayaktayım. Pence ve Pompeo ile görüşmeyeceğim. Onlar Türk mevkidaşları ile görüşecek. Ben, Trump gelirse ancak onunla görüşürüm!”

Bunun üzerine Sky News kanalı ve diğer önde gelen haber ajansları ile medya organları, Erdoğan’ın Ankara’yı ziyaretlerinde ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmeyeceğini duyurdu.

Ardından ABD Başkan Yardımcısı Sözcüsü, “Pence, Erdoğan’ın görüşmeyi reddetmesine rağmen Ankara’ya gidecek” açıklamasını yaptı.

Erdoğan 'Muhatabım Trump onlarla görüşmem' demişti: Geri adım geldi
Erdoğan 'Muhatabım Trump onlarla görüşmem' demişti: Geri adım geldi

Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan düzeltme geldi:


Daha önce Beyaz Saray Ankara’ya göndereceği heyetin, ‘Türkiye Suriye’nin kuzeydoğusunda yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı’nı durdurana kadar yaptırımların kalacağını’ iletmekle görevli olduğunu açıklamıştı.

Heyetten Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ve ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey bugün Ankara’da temaslarına başladı.

Pence ve Pompeo’nun temasları ise yarın için planlanmıştı.

Trump yönetiminden Suriye’deki harekat durmazsa Türkiye’yi daha ağır yaptırımlarla tehdit eden açıklamalar da geliyor.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin