Erdoğan Merkez Bankası Başkanını bir kez daha görevden aldı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Erdoğan Merkez Bankası Başkanını bir kez daha görevden aldı

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan kısa süre önce atamasını yaptığı Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ı görevden aldı. Yerine ise AKP'li eski bakan, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı AKP'li Naci Ağbal'ı atadı.

Takip Et

Dövizdeki yükselişin ardından, sabaha karşı yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alındı, yerine eski Maliye Bakanı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal atandı.

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Cumhuriyet  Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal görevinden alınarak, yerine Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal getirildi.

Erdoğan Merkez Bankası Başkanını bir kez daha görevden aldı
Erdoğan Merkez Bankası Başkanını bir kez daha görevden aldı

Merkez Bankası Başkanlığına atanan Ağbal'dan boşalan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığına da İbrahim Şenel getirildi. Eski Bakan Nihat Zeybekci ise Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyeliğine de atandı.

Erdoğan Merkez Bankası Başkanını bir kez daha görevden aldı
Erdoğan Merkez Bankası Başkanını bir kez daha görevden aldı

OYUNU BOZDUK: ÇÜNKÜ ADAM LAF DİNLEMEDİ..

Böylece 16 ay içinde Merkez Bankası Başkanı ikinci kez değişmiş oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 Temmuz 2019'da Murat Çetinkaya’nın Merkez Bankası başkanlığı görevinden alınmasıyla ilgili, “Ülkemize döviz kuru, faiz ve enflasyon üçgeninde kurulan oyunu bozduk. Merkez Bankası'nı görevden aldık, çünkü laf dinlemiyor adam. Yeni arkadaşımıza ‘faizi düşüreceğiz” demişti.

NACİ AĞBAL KİMDİR?

Naci Ağbal 1968’de Bayburt’ta doğdu. İÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olan Ağbal, İngiltere Exeter Üniversitesi İş İdaresi Genel İşletme Yönetimi (MBA) Programı’nda yüksek lisans eğitimini tamamladı.


Maliye Bakanlığında müfettiş, teftiş kurulu başkan yardımcılığı, Gelirler Genel Müdürlüğünde daire başkanlığı ve bakan danışmanlığı görevlerinde bulunan Ağbal, 2006-2009 yılları arasında Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, 2009-2015 yılları arasında ise Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı.

Naci Ağbal, 2004-2006 yıllarında TÜPRAŞ Yönetim Kurulu Üyeliği, 2006’da PETKİM AŞ Yönetim Kurulu Üyeliği, 2006-2015 yıllarında Türk Hava Yolları (THY) AŞ Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.2008-2015 yıllarında Yüksek Öğretim Kurulu Üyeliği ile Uluslararası Ahmed Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği yaptı.


7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçiminde AKP Bayburt Milletvekili olarak TBMM’ye giren Ağbal, 1 Kasım 2015 Milletvekili Genel Seçiminde de yine Bayburt’tan milletvekili seçildi. Ağbal, AKP MKYK üyeliği ile MYK üyesi olarak Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 64. Hükümette Maliye Bakanı olarak görev aldı. 65. Hükümette tekrar Maliye Bakanı olarak atandı. İyi düzeyde İngilizce bilen Ağbal, evli ve 2 çocuk babası.

 

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin