Erdoğan'dan 'Haremlik-Selamlık' Üniversite talimatı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Haber Oku / Sehir: Genel
Erdoğan'dan 'Haremlik-Selamlık' Üniversite talimatı

Son dakika.. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kadın üniversitesi çıkışı geldi.. Erdoğan, " Sadece kızlardan oluşan üniversite. Kreşten alıp ilk, orta, lise, ardından üniversite olmak suretiyle farklı bir yapı var Japonya'da. Bunlarla beraber bu alanda atılan adımın bizler için önem arz ettiğini şu anda YÖK Başkanına hatırlatıyorum, çalışmanı da buna göre yap. Türkiye de benzer bir adımı atmalı" dedi.

Erdoğan, uluslararası öğrencilerin mezuniyet töreninde konuştu, “Lise yıllarımızda ülkemizde de kız liselerinden tutun erkek liselerine varıncaya kadar bunların hepsi yok muydu? Vardı. Sonra bunları karıştırdılar” dedi.
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uluslararası öğrencilerin mezuniyet töreninde konuştu.

Erdoğan açıklamasında, ‘Bu yapının bizim önem arzettiğini şu anda YÖK Başkanı’na hatırlatıyorum, çalışmanı bu şekilde yap. Lise yıllarımızda ülkemizde de kız liselerinden tutun erkek liselerine varıncaya kadar bunların hepsi yok muydu? Vardı. Sonra bunları karıştırdılar.’ ifadelerini kullanarak karma eğitimi hedef göstermedi.

Erdoğan şunları söyledi:

Japonya’da 800 üniversiteden 80’i kadın üniversitesi. Sadece kızlardan oluşan üniversite. Kreşten alıp ilk, orta, lise, ardından üniversite olmak suretiyle farklı bir yapıyı Japonya’da oluşturmuş durumdalar. Bunlarla beraber bu alanda atılan adımın bizler için önem arz ettiğini şu anda YÖK Başkanına hatırlatıyorum, çalışmanı da buna göre yap. Türkiye de benzer bir adımı atmalı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “(Türkiye’deki uluslararası öğrenciler) Biz, sizleri ülkenize döndüğünüz zaman Türkiye’nin ülkenizdeki misyon şefleri olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye Maarif Vakfımız aracılığıyla yurt dışında faaliyete geçirdiğimiz 2 üniversite, 269 okul ve 35 de yurt bulunuyor.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

“Pek çok sivil toplum kuruluşumuzun da yurt içinde ve dışında benzer atılımları olduğunu biliyoruz. Şimdi altyapıyı daha da güçlendirme ve kaliteyi yükseltme zamanıdır. Vicdanın, ahlakın, merhametin, adaletin hakim olduğu bir küresel düzeni inşa edene kadar hep birlikte durmadan, dinlenmeden çalışmalıyız. Bugün ‘Dünya 5’ten büyüktür’ gerçeğini cesaretle dillendirebilen bir Türkiye varsa, katettiğimiz mesafenin verdiği özgüven sayesindedir.”


Youtube Kanalımızı Takip Edin