Erdoğan'a ÖTV'yi sıfırlama yetkisi!


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Erdoğan'a ÖTV'yi sıfırlama yetkisi!

SON DAKİKA HABERİ.. ÖTV tebliğinde yapılan değişiklikle Cumhurbaşkanı, motorlu araç ÖTV ve matrahlarının alt ve üst sınırını 3 katına kadar artırabilecek, sıfıra indirebilecek. Dün sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, araba alımlarını ertelemeleri ve kendi iktidarlarını beklemeleri konusunda vatandaşlara çağrı yapmıştı. Bu paylaşımın ardından Erdoğan'a ÖTV yetkisi verilmesi dikkat çekti.

Takip Et

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan ÖTV sayılı liste uygulama tebliğinde değişiklikler öngören tebliğle, tebliğin III. bölümünden yer alan "vergi oranı ve yetki" başlıklı maddede düzenlemeler yapıldı. Tebliğin (III/B/1) bölümünün üçüncü paragrafında yer alan “Bakanlar Kurulu” ibaresi “Cumhurbaşkanı” olarak, “bir” ibaresi “ve bu oranlara esas özel tüketim vergisi matrahlarının alt ve üst sınırlarını üç” olarak değiştirildi.

Ayrıca aynı paragrafta yer alan “sıfıra kadar indirmeye” ibaresinden sonra gelmek üzere “bu sınırlar içinde kalmak şartıyla 87.03 GTİP numarasında yer alan mallar için farklı matrah grupları oluşturmaya, malların matrah grupları, motor gücü, cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, emisyon türü ve değeri, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla farklı oranlar belirlemeye” ibaresi eklendi.

Tebliğle ayrıca, "itfaiye öncü araçları" ÖTV kapsamından çıkarılırken, araçların bu kapsamda ÖTV'siz olarak teslimi için gerekli donanım özelliklerine ilişkin düzenleme yapıldı.

KILIÇDAROĞLU'NDAN ÖTV ÇIKIŞI YAPMIŞTI
Dün sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, araba alımlarını ertelemeleri ve kendi iktidarlarını beklemeleri konusunda vatandaşlara çağrı yapmıştı.
Kılıçdaroğlu ÖTV dilimlerinde indirim yapacaklarını belirterek "Birkaç ay araç almayı ertelerseniz, Bay Kemal olarak sözümdür: İkinci el araba parasına, sıfır araba aldıracağım sizlere. Türkiye'de bir araç alırken dünyanın en yüksek araç alım vergisi olan ÖTV'yi ödüyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

 

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin