DSP'de İmamoğlu için 'Ağır' İstifalar peş peşe geliyor


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
DSP'de İmamoğlu için 'Ağır' İstifalar peş peşe geliyor

Demokratik Sol Parti(DSP), 23 Haziran’da günü tekrar yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde aday göstermeme kararı aldığını açıklamıştı. Ancak Genel Başkan Önder Aksakal, CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nu desteklemeyeceklerini açıkladı. Bu karara partinin ağır toplarından tepki gelmeye devam ediyor. Parti içinden peş peşe istifa haberleri geliyor..

Takip Et

DSP Parti Meclisi (PM) Üyesi Necmiye Çölaşan, genel başkan Önder Aksakal'a tepki göstererek istifa etti. Çölaşan, Aksakal'a yönelik tepkisinde "Aklınızdan geçenleri PM konuşulmuş gibi açıklama yapmanız kabul edilemez" ifadesini kullandı.

DSP'de İmamoğlu için 'Ağır' İstifalar peş peşe geliyor
DSP'de İmamoğlu için 'Ağır' İstifalar peş peşe geliyor

Çölaşan, şunları söyledi:
“12 Mayıs 2019 günü yapılan parti meclisi toplantısında, gündemin 2. maddesinde yer alan seçimlere katılıp katılmama konusunu İstanbul İl Örgütü’ne soracağınızı açıkladınız. Tüzüğümüze göre kurultaydan sonra en yetkili organın PM olduğunu ve bu kararın burada alınacağını size bir kez daha anımsattım. Daha önce de DSP’den ayrılan kişilerin PM’ce üyelikleri kabul edilmeden belediye başkanı adayımız olarak tanıtılmasının, PM’yi yok saymak olduğunu söylemiştim.

16 Mayıs günü Yeni Şafak gazetesine verdiğiniz demeçte Ekrem İmamoğlu’na destek açıklamasının PM’de 12’ye karşı 33 oyla reddedilme gerekçesi olarak söylediğiniz sözlerin hiçbiri o gün PM toplantısında söylenmedi. Aklınızdan geçenleri PM konuşulmuş gibi açıklama yapmanız kabul edilemez."

SAMİ TÜRK: "BU BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA OLDU.. ÜZÜLERE İSTİFA ETTİM.."

24 yıldır DSP rozetini taşıyan ve merhum Bülent Ecevit döneminde Adalet Bakanlığı yapan Hikmet Sami Türk, yaşananları şöyle anlattı: “Parti Meclisi toplantısında, Ekrem İmamoğlu'nu destekleyeceğimizi açıklamamızı önerdim. Kabul edilmedi. Ben de Parti Meclisi üyeliğinden istifa edeceğimi belirttim. Genel Başkan, bir gazeteye yaptığı açıklamada, ‘DSP; FETÖ'cülerin ABD'den,PKK'lıların Kandil'den, HDP'lilerin de Meclis'ten destek verdiği birine destek vermez, veremez' dedi. Böyle bir gerekçe açıklamak DSP Genel Başkanı'na yakışmaz. Bu, bardağı taşıran son damla oldu. Partiden çekilme gerekçem bu. DSP, bu kararla, Ecevit'in kurduğu partinin özelliklerini kaybetmeye başlıyor. Partimden üzülerek istifa ettim.”

DSP'de İmamoğlu için 'Ağır' İstifalar peş peşe geliyor
DSP'de İmamoğlu için 'Ağır' İstifalar peş peşe geliyor

RAHŞAN ECEVİT, 'HER ŞEY GÜZEL OLACAK' İNANCINDA

DSP'den TBMM Başkanvekili, TBMM Grup Başkanvekili seçilen Uluç Gürkan ise kararı şöyle değerlendirdi: “31 Mart'ta CHP'ye karşı aday çıkartmak için kurulan bağlantıların faturasını ödüyor olmalılar. DSP'nin kurucu Genel Başkanı Rahşan Ecevit, ‘her şey çok güzel olacak' inancı ve kararlılığında.”

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin