Diyanet 'Botoks ve saç ektirmek caiz değildir' fetvası verdi


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Diyanet 'Botoks ve saç ektirmek caiz değildir' fetvası verdi

Birçok devlet kurumunu Milyarlarca TL'lik bütçesiyle geride bırakan ve başkanı Ali Erbaş'ın milyonluk Mercedes kullanmasıyla tepkilerin odak noktası haline gelen Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun hazırladığı 2018 yılında “Fetvalar” kitabında “Saç ektirmek ve peruk kullanmak caiz midir? sorusuna, "zorunlu hâller dışında caiz değildir" cevabını verdi.

Takip Et

Diyanet verdiği fetvada şu açıklamalara yer verildi;

İslam âlimleri, bir kimsenin, saçına başkasının saçını eklemesini veya başkasının saçından imal edilen peruğu takmasını caiz görmemişlerdir. Çünkü bu işlemlerde saygın olan insanın bir parçası kullanılmaktadır ki; bu, zorunlu hâller dışında caiz değildir. Ancak insan saçı dışında ipek, iplik, yün gibi maddelerden yapılan peruğun takılmasını, fakihlerin çoğunluğu caiz görmektedir.

Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, saç ekimi konusundaki fetva ise şöyle: “Günümüzde cerrahi bir operasyon olarak yapılan saç ekimi uygulaması ise kişinin kendi saçının alınıp saç kaybına uğrayan bölgeye nakledilmesi şeklinde olduğundan söz konusu yasak kapsamında değildir

'BOTOKS DA CAİZ DEĞİL'

Son yıllarda giderek hız kazanan botoksun da mecbur kalmadıkça caiz olmadığını vurgulayan Din İşleri Yüksek Kurulu'nun bu konudaki görüşü de şöyle: “Yüzdeki kırışıklıkları gidermek için,  yapılan ‘botoks' da genel amacı itibarı ile estetik müdahale niteliğindedir. Bu sebeple, beden ya da ruh sağlığı açısından gerekli olmadıkça uygulanması caiz değildir.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin