Cengiz İnşaat'ta işçi kıyımı: 100 emekçi gece yarısı işten çıkarıldı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Cengiz İnşaat'ta işçi kıyımı: 100 emekçi gece yarısı işten çıkarıldı

AKP’nin gözde müteahhidi Mehmet Cengiz’e ait şirketlerden Cengiz İnşaat, işten çıkarma yasağı düzenlemesinin Meclis’te görüşüldüğü saatlerde toplu işçi kıyımına imza attı. Cengiz İnşaat, uzun süredir bekledikleri zammın maaşlarına yansıtılmasını, uzayan çalışma saatlerinin kısaltılmasını, coronavirüs günlerinde iş yüklerinin daha da ağırlaştırılmamasını talep eden 100 işçiyi gece yarısı işten çıkarttı.

Takip Et

İşçi çıkarmayı 3 ay süreyle yasaklayan maddenin de yer aldığı coronavirüs salgınına karşı ekonomik tedbir paketinin hemen öncesinde, AKP'ye yakınlığıyla bilinen Mehmet Cengiz’in yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü Cengiz Holding bünyesindeki Cengiz İnşaat büyük bir işçi kıyımına imza attı.

100 işçi işten çıkarıldı
Diyarbakır – Mardin Mazıdağı Demiryolu Hattı yapım işinde çalışan 100’e yakın emekçinin dün akşam çıkışı verildi.

İşlerine son verilen işçilerin dün gece kaldıkları Mazıdağı’ndaki şantiyeden apar topar çıkarıldığını Twitter hesabından duyuran CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, işçi çıkarma yasağı düzenlemesi öncesi yaşanan işçi kıyımına sert tepki gösterdi.

Şantiyeden atılan işçilerin jandarma eşliğinde dışarıda bekledikleri anlara ait görüntüleri paylaşan Tanal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı etiketleyerek “Hey Türkiye’m hey! Biz şu anda TBMM’de işten çıkarmayı yasaklayan teklifi görüşürken, Cengiz İnşaat’ın Mardin’deki şantiyesinde onlarca işçinin çıkışı verildi. Jandarma eşliğinde bu saatte dışarı atıldılar. Sabahı beklemediler. Bu emekçiler ne yapacak?” ifadelerini kullandı.

Cengiz İnşaat'ta işçi kıyımı: 100 emekçi gece yarısı işten çıkarıldı
CHP'li Mahmut Tanal'dan tepki

CHP’li Mahmut Tanal, işçi çıkarma yasağı düzenlemesinin, coronavirüsün Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edildiği 11 Mart tarihi itibariyle işlememesi nedeniyle kanunun yürürlüğe girmesi öncesinde işten çıkarmaların hızlandığına dikkat çekerek, “Bu örnekten de görüleceği gibi şu anki teklif bu haliyle işten çıkarmaları hızlandırdı. Fırsatçılara koz verildi. Çünkü düzenleme, Cumhurbaşkanının onayından sonra işten çıkarmayı yasaklıyor. Halbuki kanun, koronanın pandemi ilan edildiği 11 Mart’tan itibaren geçerli olmalıydı” paylaşımını yaptı.

İşçiler mahkemeye gidecek
Cengiz İnşaat’ın işlerine son verdiği ve karanlıkta şantiyeden çıkarılan onlarca işçinin, gece yarısı kendi imkanlarıyla evlerine döndüğü öğrenildi. Şanlıurfa, Bingöl, Elazığ, Adıyaman gibi başka illerde ikamet eden işçiler ise jandarma aracılığıyla seyahat izin belgesinin alınmasının ardından memleketlerine dönmenin yollarını aradı. ‘Covid-19 Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması’na ilişkin düzenlemenin Meclis’ten geçtiği gün işsiz kalan emekçilerin, bir avukatla anlaşarak toplu işten çıkarmaları mahkemeye taşıyacakları öğrenildi. Cengiz İnşaat’ın işlerine son verdiği işçiler, bir gün öncesinden coronavirüs günlerinde iş yüklerinin ağırlaştığı, çalışma saatlerinin uzatıldığı, uzun süredir bekledikleri zammın maaşlarına yansıtılmadığı gerekçesiyle grev başlatmıştı.

Dün sabah grev başlamıştı
Mardin Mazıdağı Demiryolu Hattı yapım işini üstlenen Cengiz İnşaat’ın mağdur ettiği emekçiler, uzun süredir bekledikleri zammın maaşlarına yansıtılmasını, uzayan çalışma saatlerinin kısaltılmasını, coronavirüs günlerinde iş yüklerinin daha da ağırlaştırılmamasını talep ederek grev başlatmıştı. HalkTV

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin