Çapa Diş Hekimliği Fakültesi için tahliye kararı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Çapa Diş Hekimliği Fakültesi için tahliye kararı

Son dakika haberine göre, Geçtiğimiz günlerde meydana gelen 5.8'lik İstanbul depreminin ardından büyük hasar gören ve öğrencilerin isyan ettiği ÇAPA'da yeni bir gelişme yaşandı.İstanbul Valiliği, Çapa Diş Hekimliği Fakültesi binasının tahliyesine karar verildiğini duyurdu.

Takip Et

Depremin ardından binalarının durumu tartışma konusu olan ve günlerdir öğrencilerin binalara girmemek için eylem yaptığı Çapa Diş Hekimliği Fakültesi ile ilgili İstanbul Valiliği kararını verdi.  

İstanbul Valiliği, İstanbul Üniversitesi Çapa Diş Hekimliği Fakültesi ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Çapa Diş Hekimliği Fakültesi için tahliye kararı
Çapa Diş Hekimliği Fakültesi için tahliye kararı

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde binaların genel olarak bodrum katlarında kullanılan betonun deniz kumundan imal edildiği, beton kalitesinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında çok sayıda kolonun rutubete bağlı olarak korozyona uğradığı, beton dökülmelerinin oluştuğu, kolonlarda hem deprem hem de fiziki şartlardan kaynaklı önemli yapısal hasar bulunduğu tespit edilmiş ve binaların tahliyesine karar verilmiştir.

Çapa Diş Hekimliği Fakültesi için tahliye kararı
Çapa Diş Hekimliği Fakültesi için tahliye kararı

“26 Eylül 2019 tarihinde meydana gelen deprem nedeniyle İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi ile İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yerleşkelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca görevlendirilen teknik ekipler tarafından ön tespitler gerçekleştirilmiştir.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa Yerleşkesi)
İstanbul Tıp Fakültesi Çapa Yerleşkesi'nde bulunan binalarda yapılan deprem ön hasar tespitleri neticesinde;
İç Hastalıkları Poliklinikleri Binası, Cerrahi Tıp Bilimleri Binası, Dekanlık Binası ve Temel Tıp Bilimleri Bölümü Binası'nda deprem kaynaklı yapısal bir hasara rastlanılmadığı,
Ord. Prof. Dr. Hulusi Behçet Kütüphanesi Binasının; yapım yılı, malzeme kalitesi ve kullanım amacı dikkate alınarak yapılacak performans analizleri neticesine göre karar verilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Çapa Diş Hekimliği Fakültesi için tahliye kararı
Çapa Diş Hekimliği Fakültesi için tahliye kararı

Diş Hekimliği Fakültesi'nde bulunan 7 adet binada yapılan deprem ön hasar tespiti incelemesi neticesinde;
Binaların genel olarak bodrum katlarında kullanılan betonun deniz kumundan imal edildiği, beton kalitesinin düşük olduğu tespit edilmiştir.
Bunun yanında çok sayıda kolonun rutubete bağlı olarak korozyona uğradığı, beton dökülmelerinin oluştuğu, kolonlarda hem deprem hem de fiziki şartlardan kaynaklı önemli yapısal hasar bulunduğu tespit edilmiş ve binaların tahliyesine karar verilmiştir.
İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi; Binalarda yapılan deprem ön hasar tespitleri neticesinde; 26.09.2019 tarihinde meydana gelen depremden dolayı;
Çocuk Acil binasının az hasarlı, diğer 13 binada ise yapısal bir hasar olmadığı tespit edilmiştir.
Kardiyoloji Enstitüsü (Haseki) Mikrobiyoloji Laboratuvarı,
Sağlık Bilimleri Fakültesi (Bakırköy) binaları,
Veteriner Fakültesi (Avcılar) binasının az hasarlı olduğu tespit edilmiştir.
Binaların yapım yılı ve kullanım amacı dikkate alınarak yapılacak performans analizleri neticesine göre hareket edilmesi gerektiği bildirilmiştir.
Yapılan çalışmalarda hasar tespit durumuna göre binalarda sunulan eğitim ve sağlık hizmetlerinin devamına ilişkin karar, her iki üniversitemizin rektörlüklerince verilecektir.”

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin