Çanakkale yanıyor: 300 Hektar alan kül oldu


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Çanakkale yanıyor: 300 Hektar alan kül oldu

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine bağlı Ilgardere'de orman yangını çıktı. Bölgeye çok sayıda arazöz, 2 uçak ve 20 helikopter sevk edildi. Yangının tarihi alanlara yaklaştığı öğrenilirken, Çanakkale Boğazı kapatıldı. Alevler sebebiyle Yalova köyünün tahliye edileceği belirtilirken yangın tarım arazilerine de sıçradı. Yangına ilişkin açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Şu ana kadar 300 hektara yakın bir alanı kaybetmiş görünüyoruz. Bu biraz daha artabilir" dedi.

Takip Et

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine bağlı Ilgardere bölgesine orman yangını çıktı. Tarihi yarımada içindeki Ilgardere mevkiinde 15.00 sıralarında henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı çıkan yangın şiddetli rüzgarın tesiriyle kısa sürede büyüdü.


BOĞAZ KAPATILDI

Çanakkale yanıyor: 300 Hektar alan kül oldu
Çanakkale yanıyor: 300 Hektar alan kül oldu

Çanakkale İskele Meydanı başta olmak üzere birçok noktadan görülen yangın nedeniyle dumanla kaplanan Çanakkale Boğazı çift yönlü trafiğe kapatıldı.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün açıklaması şöyle:

* Çanakkale Ilgardere civarında çıkan yangın nedeniyle, yangın söndürme uçak ve helikopterlerinin denizden güvenli bir biçimde su alabilmesi amacıyla 16.30 itibariyle Çanakkale Boğaz trafiği çift yönlü olarak askıya alınmıştır.

Yoğun dumanların yükseldiği bölgede Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin söndürme çalışmaları sürüyor. Yangın rüzgarın etkisiyle Gelibolu’daki tarihi alanlara yaklaşıyor.


BAKAN’DAN AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yangına 2 amfibik uçak, 20 helikopter, 107 arazöz, 7 dozer 400 personelle müdahale edildiğini açıkladı.

İlk incelemelerin ardından açıklama yapan Bakan Pakdemirli, “Şu ana kadar 300 hektara yakın bir alanı kaybetmiş görünüyoruz. Bu biraz daha artabilir. Önümüzde 1 saat 15 dakikamız daha var. Arkadaşlarımızla birlikte bunu değerlendiriyoruz. Akşam için de belirli hazırlıklarımız var. İHA’lardan bilgi akışları devam ediyor. Gece şartları mutlaka aleyhimize işleyecek ama çalışmaları sürdüreceğiz” dedi.

Çanakkale yanıyor: 300 Hektar alan kül oldu
Çanakkale yanıyor: 300 Hektar alan kül oldu

MÜDAHALE EDEN UÇAK SAYISINI 2’DEN BİRE DÜŞÜRÜLDÜ

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) Çanakkale yangınına müdahale eden uçak sayısını 2 olarak açıklamıştı. Ancak az önce sayıyı bir olarak duyurdu. İzmir’den bölgeye hareket eden uçaklardan birinde teknik bir sorun yaşandığı tahmin ediliyor.


OGM, yangın söndürme uçağında yaşanan soruna ilişkin henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Çanakkale yanıyor: 300 Hektar alan kül oldu
Çanakkale yanıyor: 300 Hektar alan kül oldu

Son bilgilere göre, Gelibolu’da devam eden yangına; 118 arazöz, 20 helikopter, 1 amfibik uçak, 2 yönetim helikopteri ,12 dozer, 500’u aşkın personel müdahale ediyor.

Çanakkale Belediyesi itfaiye ekipleri de yangın söndürme çalışmalarına karadan destek veriyor.


Öte yandan rüzgarın da etkisiyle geniş bir alana yayılan orman yangınında yaralıların da olduğu öğrenildi.

 

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin