Camilerde tabure ve sandalye ile namaz kılmak yasaklandı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Camilerde tabure ve sandalye ile namaz kılmak yasaklandı

Son dakika.. Yaşlılık ve sağlık sorunları gibi nedenlerle camilerde sandalye veya tabure üzerinde oturarak namaz kılan müminlere kötü haber geldi.. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, Türkiye genelinde il valiliği ve il müftülüklerine gönderdiği yazıyla camiler ve mescitlerde tabure ve sandalye üzerinde ima ile namaz kılmaya son verdi. Diyanet yaptığı açıklamada, 'yere oturarak kılınmasını uygun gördük' ifadelerine yer verdi.

Takip Et

Camilerde tabure ve sandalye ile namaz kılmak yasaklandı. Diyanet, 'Yere oturarak kılınacak' dedi

Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu, camilerde ve mescitlerde tabure ve sandalye üzerinde namaz kılma durumunu yeniden değerlendirildiğini duyurdu. 81 il valiliği ve il müftülüğüne yollanan yazılı metinle cami ve mescitlerde, tabure ve sandalye üzerinde namaz kılma eyleminin uygun olmayan görüntüleri ortaya çıkardığı, cami adabını ve cemaat ruhunu bozduğu, cemaat içinde huzursuzluk ortaya çıktığı gerekçesiyle uygulamanın kaldırıldığı konusundda vaaz verdi..

Camilerde tabure ve sandalye ile namaz kılmak yasaklandı
Camilerde tabure ve sandalye ile namaz kılmak yasaklandı

"YERE OTURARAK KILMALARI UYGUN GÖRÜLMÜŞTÜR"

Namaz vakti girince evlerinde, bulundukları yerlerde, cami ve mescitlerde tabure ve sandalye üzerinde namaz kılınabilmesine ilişkin Din İşleri Yüksek Kurulu’nun aşağıda yer alan görüşü uyarınca vaaz ve hutbeyle duyurulacak olan yeni kararlar ise şu şekilde:

“Namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan namazı oturarak kılmaktır. Böyle kişilerin namazını kendi durumlarına göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılmaları uygun görülmüştür. Ayakta durabilen ve yere oturabildiği halde secde edemeyen kimselerin namaza ayakta başlamaları, rükûdan sonra yere oturarak secdeleri ima ile yapmaları, ayakta durabildiği halde oturduktan sonra ayağa kalkamayan kişilerin namaza ayakta başlamaları, secdeden sonra namazı oturarak tamamlamaları, namazı aslî şekline uygun olarak kılmaya engel olmayacak hafif bedeni rahatsızlıkların bu konuda meşru mazeret olarak görülmemesi, dinî açıdan zorunlu ve meşru bir sebep bulunmadıkça namaz kılmak amacı ile camilerde sıralar halinde sabit oturakların yapılmasının, cami doku ve kültürüyle bağdaşmadığı, bu sebeple hastalık ve özürlülük gibi herhangi bir rahatsızlığı bulunan kimselerin, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmaları uygun görülmüştür.”

Camilerde tabure ve sandalye ile namaz kılmak yasaklandı
Camilerde tabure ve sandalye ile namaz kılmak yasaklandı

"OTURACAKLAR KALDIRILACAKTIR"

İma ile namaz kılanlar için daha önceki talimat uyarınca yer ayrılması uygulamasından vazgeçildiği ifadelerinin de yer aldığı yazılı açıklamada, cami ve mescitlerin içinde sabit oturaklardan müteşekkil müstakil mekanlar oluşturulmayacağı da açıklandı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Cami ve mescitlerde ima ile namaz kılanlar için hazırlanan sabit oturaklar kaldırılacaktır. Camilerde ihtiyaç olması halinde sadece katlanabilir tabure kullanılabilecektir. Hiçbir şekilde oturması mümkün olmayacak tarzda mazereti olanlar katlanabilir taburesini alıp safların arasına girerek namazlarını kılacaklardır. Cami görevlileri tarafından engelli, yaşlı ve mazeret sahibi olan vatandaşlarımızın namazlarını oturarak veya tabure üzerinde nasıl kılacakları hususu titizlikle anlatılacaktır” denildi.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin