Büyükşehir Başkalarından 'Yardım Blokesi'ne ortak tepki


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Büyükşehir Başkalarından 'Yardım Blokesi'ne ortak tepki

Büyükşehir Belediye Başkanları, Corona Virüsü ile mücadele kapsamında başlatılan yardım kampanyası ile alakalı olarak banka hesaplarına konulan blokenin kaldırılması için mahkemeye başvurdu. İBB Başkanı İmamoğlu ve Mansur Yavaş dahil ve 11 Büyükşehir Başkanı ortak bir açıklama yaparak karara tepki gösterdi.

Takip Et

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu sosyal medya hesabından 11 Büyükşehir Belediye Başkanı imzalı ortak bir açıklama yayımladı

İmamoğlu paylaşımında; 11 Büyükşehir Belediye Başkanı arkadaşımızla, bağış kampanyamızın yasal olmayan bir şekilde durdurulmasına dair ortak açıklamamız. Kamuoyuna saygı ile duyururuz. İfadelerini kullandı.

İşte o paylaşım.

Büyükşehir Başkalarından 'Yardım Blokesi'ne ortak tepki
Büyükşehir Başkalarından 'Yardım Blokesi'ne ortak tepki

Bağış hesaplarını dondurulmasına ilişkin İstanbul Valiliği kararının durdurulması ve iptali için de yargıya başvurdu.

Büyükşehir Başkalarından 'Yardım Blokesi'ne ortak tepki
Büyükşehir Başkalarından 'Yardım Blokesi'ne ortak tepki

‘KAMUOYUNUN TAKTİRİNE BIRAKIYORUZ’

CHP’li belediyeler yaptıkları ortak yazılı açıklamada,  dünya ve Türkiye’nin siyaset üstü bir dönemden geçtiğine dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Çağın bu büyük felaketi karşısında, kamunun tüm kurumlar olarak bir araya gelmek ve sorumlu davranmak gibi bir görevimizin olduğunun bilincindeyiz. Bu anlamda siyaset diş davranmak bizler için bir tercih değil, açık bir mecburiyettir. Söz konusu felaketi durdurmak, hasarları ortadan kaldırmak ve mağdur olanların mağduriyetine yetişmek için işbirliği yapmak, sadece kamu görevi değil, vicdani bir sorumluluktur.”

Büyükşehir Başkalarından 'Yardım Blokesi'ne ortak tepki
Büyükşehir Başkalarından 'Yardım Blokesi'ne ortak tepki

‘KARŞILIK BULMAY BAŞLAYAN KAMPANYAMIZ DURDURULDU’

“Bizler de bu niyetle yola çıktık ve her türlü teşekkürü hak eden vatandaşlarımızın talebi üzerine kampanya başlattık. Belediye başkanları olarak görevimizi yaparken, felaketin büyüklüğü karşısında bütçemizi aşabileceğimizi öngördük. Çünkü devam eden bir salgınla karşı karşıyaydık ve hasarın nerelere ulaşabileceğini düşünüp tedbir geliştirmek durumundaydık. Bu nedenle insanlarımızın, işte böyle günlerde bizi bir kılan, millet kılan, kardeşlik ve dayanışma ruhuna güvenerek bağış çağrısını yaptık. Çanakkale'de düşmanına bile su verecek kadar merhamet sahibi milletimiz, kendi kardeşine elbette yetişecekti ve biz de elbette buna aracılık etmeyi emir sayacaktık. Ancak tamamen iyi niyetli ve samimi bu çağrımız karşılık bulmaya başlamışken, bu kampanyamız "Belediyeler bağış alabilir mi, alamaz mı?" tartışmasının sonucu olarak durduruldu.

‘İMKANSIZ BİR GEREKÇEYLE ENGELLENDİ’

“Belediyelerin 'bağış' kabul etmesi tamamen yasalken, İçişleri Bakanlığı'nın yıllardır belediyelerce yapılan uygulamayı yardım' kapsamına sokarak anlaşılması imkânsız bir gerekçeyle engellemesi, hiç bir fayda sağlamayacak, sadece yardım bekleyen vatandaşlarımızın mağduriyetini arttıracaktır. Şunu yürekten ifade ediyoruz: Mağdur milyonlarca insanımıza yeni mağdurlar eklenirken bu konuda 'kim haklı kim haksız' tartışmasına girecek ve insanlarımız çare beklerken zaman kaybedecek durumda değiliz. Bu hususu kamuoyunun takdirine ve hukuka bırakıyoruz. Bu hassas durumun, siyasi kamplaşma çabalarına alet edilmesini istemiyoruz.

‘SİYASİ KAR KİMİN OLACAKSA OLSUN’

Yardım niyetiyle yola çıktıktan sonra doğabilecek siyasi karı veya zarar hesaplayacak halde hiç değiliz. İnsanlarımızın mağduriyeti giderilsin de siyasi karı kimin olacaksa olsun, o da önemli değil. Yeter ki bütün bir ülke olarak, bütün kurumlar olarak hep birden sadece elimizi değil, vücudumuzu taşın altına sokalım. Bizlerin 'haklı-haksız' kavgası yapmak yerine, ekmeksiz kalana ekmek götürmek, ihtiyacı olanın gururunu kırmadan cebine hayatını sürdürebileceği kadar para koyabilmek, aç açıkta bırakmamak, zor zamanına eşlik etmek, kardeşinin iyiliği ile buluşturmak, yaralarımızı karşılıklı sarmak, birbirimize nefes olmak gibi bir önceliğimiz, kutsal bir görevimiz ve vazgeçilmez bir derdimiz var.

‘MAĞDURLARA YETİŞMEK ÜZERİMİZE DÜŞEN BORÇTUR’

“Bu nedenle biz 11 Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, sorumluluğumuzun bilincindeyiz ve bu tartışmalara asla girmek istemiyoruz. Ülkemizin bir an önce bu felaketten kurtulması için, kentlerimizde etkilenmiş kim varsa, hiç ayrım yapmadan, en küçük hücrelere kadar ulaşıp, devletimizin diğer kurumlarıyla birlikte onların mağduriyetini gidermeyi amaçlıyoruz. Şu kara günlerinde arkalarında devleti görmek isteyen mağdurlara yetişmek bizlerin de üzerine düşen borçtur.”

‘TAKTİR KAMUOYU VE HUKUKUN’

“Söz konusu gereksiz tartışmayı tekraren kamuoyunun taktirine ve hukuka bırakırken, küresel yaygına dönmüş salgın felaketi karşısında halkımızın yanında olacağımızı ve her türlü yardımı kendilerine ulaştırma konusunda kararlılığımızın sürdüğünün bilinmesini istiyoruz.”

Açıklamada imzası bulunan belediye başkanları şöyle: “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükersen, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş.”

 

“BELEDİYE KANUNU 15. MADDEYE GÖRE BAĞIŞ KABUL ETME BELEDİYENİN YETKİSİNDE”

Dava dilekçesinde  genelgenin hukuka aykırı olduğu belirtilerek, “5393 sayılı Belediye Kanununun 15. Maddesinde bağış kabul etmenin belediyenin yetki ve imtiyazları arasında sayılmıştır. Aynı kanunun 59. Maddesinde de bağışlar belediyelerin gelirleri arasında gösterilmiştir. 5393 sayılı Kanunun 38. Maddesinde de şartsız bağış kabul etmek belediye başkanın görevleri arasında sayılmıştır.

Ayrıca, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nun 23. Maddesinde ise şartlı ve şartsız bağışları kabul etmek ve tasarrufta bulunmak Büyükşehir Belediyesinin gelirleri arasında gösterilmiştir” denildi.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin