Bu da oldu! Yağ, Buğday ve Şeker Krizi


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Bu da oldu! Yağ, Buğday ve Şeker Krizi

ÜLke genelindeki faaliyet gösteren zincir marketler yağ ve şeker satışına sınırlama getirdi. Türkiye’de ayçiçek yağında stok krizinin kapıda olduğuna dair söylentiler gündemde yer alırken, sektör temsilcileri krizin 3-4 ay kadar sürebileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Ayçiçek yağında kriz riski nedeniyle vatandaşları marketlere akın etti. Birden fazla ayçiçek yağı alan vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. Bazı marketlerde yağ satışı 1 adet ile sınırlandırıldı.

Takip Et

BUNUN ADI "YAĞ KRİZİ" NOKTA

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları Türkiye'nin ham yağ ithalatını büyük oranda tehlikeye soktu. Rusya'nın Azak Denizi'ndeki Rostov Limanı'nda bulunan Türkiye'ye ait yağ taşıyan 15-16 geminin çıkışına izin vermemesinin ardından Türkiye’nin yağsız kalabileceği gündeme gelmişti.

Bu da oldu! Yağ, Buğday ve Şeker Krizi
Bu da oldu! Yağ, Buğday ve Şeker Krizi

Ayçiçek yağında stokların tükenme ve fiyatların daha da artma riskine karşı vatandaşlar marketlere akın etti.

İstanbul Beylikdüzü'de çekilen görüntülerde büyük bir zincir markette uzun kuyruklar oluştuğu, vatandaşın birden fazla ayçiçek yağı alarak sıraya girdiği görüldü.
Küçükçekmece ilçesi Mehmet Akif Mahallesi’nde ise bir marketin kapısının önünde vatandaşların uzun kuyruk oluşturduğu görüntülere yansıdı.

Bu da oldu! Yağ, Buğday ve Şeker Krizi
Bu da oldu! Yağ, Buğday ve Şeker Krizi

Marketlerde 1-1,5 ay yetecek kadar yağ kaldığına dair uyarılar yapılırken, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci bu sabah bir açıklama yaparak söz konusu iddiaları yalanladı.

CHP’li Özkan: AKP kuyruklarla hatırlanacak
Yaşananlara tepki gösteren CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, “Etme bulma dünyası… İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşananlarla dalga geçiyorlardı. AKP dönemi ekmek, akaryakıt ve taneyle kısıtlandırılarak satılan yağ kuyruklarıyla hatırlanacak” ifadelerine yer verdi.

Bu da oldu! Yağ, Buğday ve Şeker Krizi
Bu da oldu! Yağ, Buğday ve Şeker Krizi

3 saatte fiyatlara zam geldi
İstanbul'un Pendik ilçesi Nazımbey Caddesi'ndeki bir markette ise saat 09.59'da 5 litresi 108 TL olan ayçiçek yağının saat 12.46 itibarıyla 119,95 TL'den satıldığı görüldü. Aynı marka üründe 3 saat arayla yapılan alışverişte ortaya çıkan fiyat farkı faturaya yansıdı.

'Bu görüntüler AK Parti’nin eseridir'
Marketlerde ayçiçek yağı almaya çalışan vatandaşların izdiham oluşturduğu görüntüler İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun ve İBB İYİ Parti Grup Sözcüsü Suat Sarı tarafından paylaşıldı.

Görüntüleri paylaşan Ergun, “İktidarın sebep olduğu ekonomik kırılganlığı ve belirsizliği artık herkes hissediyor. İnsanlar para ödeyerek aldıkları ayçiçek yağlarını kıtlık yaşanacak, fiyatlar artacak korkusuyla adeta kapışıyor. 2022 Yılında yaşadığımız bu görüntüler AK Parti’nin eseridir” dedi.

Bu da oldu! Yağ, Buğday ve Şeker Krizi
Bu da oldu! Yağ, Buğday ve Şeker Krizi

Suat Sarı ise, “Ucuz ayçicek yağı almak için hırpalanan insanlar, ezilme tehlikesi geçiren çocuklar… 2022 yılında ülkemizde yaşanan şu görüntüler utanç verici ama nedense sebep olanlar bir türlü utanmıyor” ifadelerini paylaştı.

Cumhuriyet.com.tr'den Sude Güner'in haberine göre; Zonguldak'ta kurumsal bir firmada yağ dağıtımı yapan Osman Tıfıl, yaşanan krize dair çarpıcı açıklamalar yaparak, uyarılarda bulundu.

“ÜLKEMİZDE YAĞ YOK”

“5 litrelik yağın güncel ortalama fiyatı 182 lira oldu. Ülkemizde ayçiçek ekiminin ağustos ayında bitmesinden kaynaklı Türkiye ham maddeyi Arjantin, Paraguay, Uruguay, Brezilya, Ukrayna, Rusya gibi ülkelerden ithal ediyor” bilgisini paylaşan Osman Tıfıl, Rusya'nın Azak Denizi'ndeki gemilere çıkış izni vermemesi nedeniyle Türkiye'de yağ sıkıntısı yaşandığını söyledi.

Bu da oldu! Yağ, Buğday ve Şeker Krizi
Bu da oldu! Yağ, Buğday ve Şeker Krizi

“KRİZ 3-4 AY SÜRECEK”

Sektörde, söz konusu sıkıntının 3-4 ay sürebileceği yönünde yorumlar yapıldığını aktaran Tıfıl, “Palm yağı ve kanola yağı ithal edilmesiyle Türkiye’de satışa başlanacağı söyleniyor” şeklinde konuştu.

Osman Tıfıl şunları anlattı:

“DAĞITICILARDA DA STOK YOK”

Esnaf stok yapamadı, kendi çalıştığım firmanın bayisinde de stok yok. Fabrikalar bizim stoğumuzu görerek ürünleri bize teslim ediyorlar. Bizim her kestiğimiz faturanın bir kopyası da onlarda var. Yani biz onlardan bir tır yağ talep ettiğimizde bize bir tır yağ vermiyorlar. ‘Senin deponda bir tır yağ zaten var. Bu malı sat ondan sonra al’ diyorlar. Bu sebeple yağ stoğu bizde zaten yok. Marketlerde de eskisi gibi yağ stoğu yok. Stokları olsa bile yeni fiyattan fatura kesmeleri lazım

“BUĞDAY VE ŞEKERDE DE SIKINTI YAŞANACAK”

“Esnafın ve marketlerin korkusu sadece yağ değil. Buğdayda da sıkıntı çıkacak. Biz buğdayı Rusya ve Ukrayna’dan ithal ediyoruz. Un fiyatlarının da yükseleceği söyleniyor. Ürün tedarikçilerini aradık buğday yok diyorlar. Un fiyatı veremiyorlar. Şekerde de bir sıkıntı var. Şekerin çuvalının 700 lirayı bulacağı söyleniyor. Bu fiyatlar bir daha eskisi gibi olmaz. Ülkede çok büyük bir sıkıntı var. Allah sonumuzu hayır etsin”

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin