Borç batağındaki AKP'li belediye 7 milyon TL'ye direk dikti


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Borç batağındaki AKP'li belediye 7 milyon TL'ye direk dikti

Büyükorhan Belediyesi’nin önceki belediye başkanı Hasan Taş döneminde yapılan aydınlatma direklerinin temelinden israf çıktı. Yıllık bütçesi sadece 8 milyon lira olan Büyükorhan Belediyesi, İller Bankası’ndan kredi çekerek 7 milyon liraya aydınlatma direkleri yaptırdı, faiziyle birlikte 300-350 bin liralık fatura borcu yüzünden elektrikler kesilince de sadece 3-4 ay kullanılabilen aydınlatma sistemi paslanmaya terk edildi.

Takip Et

Bursa’nın dağ ilçelerinden Büyükorhan Belediyesi, 2017 yılında AKP’li Başkan Hasan Taş’ın görev döneminde şehir içi, şehir girişi, Yeniceköy ve Kınık Mahallelerini de içine alan aydınlatma direkleri ihalesi açtı. İhale 2017’de gerçekleşirken, şehir girişi ve mahallelerle ilgili işler 2017 sonunda, şehir içindeki direkler de 2018 yılında dikildi.

Toplam 600 direk ve led lambanın kullanıldığı proje için o dönemki belediye yönetimi İller Bankası’ndan kredi kullandı. İhalesini Ankara merkezli Vadi İnşaat’ın aldığı proje, alt taşeronlar Emo İnşaat ve Sevik Enerji tarafından tamamlandı ve kredi faizlerle birlikte toplam 7 milyon liraya mal oldu.

BORCUNA KARŞILIK ENERJİ SANTRALİ

OdaTv'den Rabia Deniz'in haberine göre, 8 milyonluk bütçesine karşılık geçmiş dönemden kalan 35 milyon borcu olan Büyükorhan Belediyesi, 2019 yılında da çareyi ilçenin elektrik ihtiyacını karşılayan güneş enerjisi santralini satışa çıkarmakta bulmuştu. Bütçesinin 4 katı borcu olan belediye, hem ilçenin elektrik ihtiyacını karşılayan hem de devlete elektrik satarak gelir elde eden güneş enerjisi santralin satılığa çıkarılması haberiyle gündeme gelmişti.

Borç batağındaki AKP'li belediye 7 milyon TL'ye direk dikti
Borç batağındaki AKP'li belediye 7 milyon TL'ye direk dikti

BELEDİYE FATURA ÖDEYEMİYOR

Büyükorhan Belediyesi’nin bugünkü yıllık bütçesinin 8.2 milyon lira olduğunu hatırlatan CHP Bursa İl Başkanı Karaca, 2017’de bu proje için kullanılan kredili 7 milyon liralık kaynağın, belediyenin o dönemdeki yıllık bütçesinden bile fazla olduğunu belirterek, “İller Bankası’ndan kredi çıkarmışlar bu proje için, krediyle yapmışlar. İhale yapılmış, iş bitmiş. Bu projeden para kazananlar kimler ise, kasayı doldurmuş. Sistem çalıştırılmış ama aradan 3-4 ay geçince, elektrik faturaları ödenmediği için TEDAŞ gelmiş LED aydınlatma sisteminin elektriğini kesmiş. Belediye 1.5 yıldır elektrik faturalarını ödemiyor, TEDAŞ da elektrik vermiyor. Direkler çürüyor. 2019’da yerel seçim oldu, bu projeye milyonları döken ama elektrik faturasını ödeyemeyen AKP’li belediye başkanı gitti, başka bir AKP’li belediye başkanı geldi. Faiziyle 300-350 bin lira dolayında elektrik faturaları hala ödenmiş değil” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin