Bir ilde daha 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Bir ilde daha 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı

Son dakika haberine göre, Bursa'da, Covid-19 tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşlara 10:00 ile 16:00 saatleri haricinde sokağa çıkmak yasaklandı.

Takip Et

Bursa Valiliği'nden  yapılan açıklamaya göre İl Hıfzıssıhha Kurulunca, salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra alınması gereken önlemlerin ayrı ayrı belirlendiği duyuruldu.

10-16:00 SAATLERİ HARİCİNDE DIŞARI ÇIKMAK YASAKLANDI

Kentteki hasta ve temaslı kişi sayısı, ağır hasta, yatan hasta sayıları, 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorideki oranlarının düzenli takip edildiği bildirilen açıklamada, "İlimizde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın her gün 10.00-16.00 saatlerinde sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilmelerine, bu saatler dışında kalan saatlerde sokağa çıkmalarının yasaklanmasına karar verilmiştir" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, karantinada olan kişilerin takip süresi içinde ateş veya solunum belirtilerinin gelişmesi durumunda cerrahi maske takarak ve sosyal mesafeye dikkat ederek hastaneye gidiş ve ikametgahlarına dönüşte özel araçlarını kullanabilmelerine karar verildiği aktarıldı.

Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. maddesi gereğince idari para cezası verileceği belirtilen açıklamada, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195. maddesi kapsamında adli işlem yapılacağı ifade edildi.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin