Anma töreninde Ekrem İmamoğlu'na büyük ayıp


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Anma töreninde Ekrem İmamoğlu'na büyük ayıp

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Adnan Menderes’in idam edilişinin 58’nci yıl dönümünde kabri başında düzenlenen anma törenine katıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'da vardı ve Menderes üzerinden siyasi şov yaparak tepki çeken bir konuşma yaptı. CHP’li Kuşoğlu ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, eski Başbakan Menderes için yapılan külliyenin yarım kaldığını, buranın büyütülerek bir ‘demokrasi müzesi’ yapılacağı sözünü verdiler. Törenlerde İBB Başkanı İmamoğlu’na söz hakkı verilmedi. Kuşoğlu, törenlerde İmamoğlu’na söz hakkı tanınmamasına sitem etti.

Takip Et

Eski Başbakanlardan Adnan Menderes'in idam edilişinin yıldönümünde düzenlenen anma töreninda İBB başkanı Ekrem İmamoğlu'na büyük ayıp..

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, Adnan Menderes’in idam edilişinin 58’nci yıl dönümünde kabri başında düzenlenen anma törenine katıldı. CHP’li Kuşoğlu ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, eski Başbakan Menderes için yapılan külliyenin yarım kaldığını, buranın büyütülerek bir ‘demokrasi müzesi’ yapılacağı sözünü verdiler. Tören sırasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir süre önce kendisi için ‘Pejmurde ederiz’ ifadesini kullanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yan yana gelmişti.

Anma töreninde Ekrem İmamoğlu'na büyük ayıp
Anma töreninde Ekrem İmamoğlu'na büyük ayıp

Merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan, idam edilişlerinin 58’nci yıl dönümünde Topkapı’daki Anıt Mezar’da arka arakaya düzenlenen 3 törenle anıldılar.

Adnan Menderes için 3 ayrı tören düzenlendi. Törenlerde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na söz hakkı tanınmazken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu törendeki konuşmasında Menderes üzerinden şov yaptı.

MENDERES AİLESİ, İMAMOĞLU’NA ‘HAYIRLI OLSUN’ DEDİ VE DUA ETTİ
Kendisine söz hakkı tanınmayan İmamoğlu, Merhum Menderes’in gelini Ümran Menderes ile bir süre sohbet etti. Menderes, İmamoğlu’na, “Hayırlı olsun. Allah kolaylıklar versin” dedi. İmamoğlu’nun kısa süre önce kayyum tartışması ve “pejmürde” polemiği yaşadığı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile törende biraraya gelmesi ve tokalaşması dikkat çekti.

Anma töreninde Ekrem İmamoğlu'na büyük ayıp
Anma töreninde Ekrem İmamoğlu'na büyük ayıp

GENÇ KANATLAR’LA BULUŞTU
Başkan İmamoğlu anma programı öncesinde, Anıt Mezar’ın içinde bulunduğu yerleşkede yer alan Demokratlar Konfederasyonu’nu ziyaret etti. İmamoğlu burada, Türk Hava Kurumu Genç Kanatlar öğrencileri ile sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

CHP HEYETİ ANKARA’DAN ANMA İÇİN GELDİ
İlk defa Adnan Menderes bütün partilerin ittifakı ile anıldı. Törenlerde; Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Adnan Menderes Dernekler Federasyonu Başkanı Genel Başkanı Vedat Eryetiş, Demokratlar Federasyonu Genel Başkanı Fatih Kavaloğlu bulundu. CHP, törenlere heyet olarak katıldı. Heyette CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu temsilen CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu bulunurken, CHP heyetinde Kılıçdaroğlu’nun Danışmanı Kenan Nohut ve eski Milletvekili Metin Işık da yer aldı.

BİLDİRİ DAĞITILDI
Törende “Aziz Türk Milletine Bilgilendirme” başlığıyla torun Prof. Adnan Menderes dahil, Mendereslerin itibarlarının iadesine dair bildiri dağıtıldı.

İşte o bildiri:

Anma töreninde Ekrem İmamoğlu'na büyük ayıp
Anma töreninde Ekrem İmamoğlu'na büyük ayıp

DEMOKRASİNİN NE KADAR ÖNEMLİ NE KADAR FAZİLETLİ OLDUĞUNU GELECEK NESİLLERE GÖSTERMEK İÇİN…’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, İBB Başkanı İmamoğlu’na söz hakkı tanınmamasına sitem etti. Kuşoğlu törendeki konuşmasında şu açıklamaları yaptı:

Bugün burada demokrasi şehitlerimizin şahadetlerinin 58. yılı vesilesiyle bulunuyoruz. Nur içinde yatsınlar.

Genel Başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu özellikle burada bulunmamı, sizlere selam ve saygılarını iletmemi istediler.

Bizim bu anma törenlerinde bulunmamız, burada çok büyük bir kadir şinaslık göstermeniz, vefa göstermeniz sadece şehitlerimizi anmak için değildir. Aynı zamanda demokrasinin ne kadar önemli olduğunu, ne kadar faziletli bir rejim olduğunu gelecek nesillere göstermek içindir.
Türkiye’nin bir çok yerinden kopup buraya gelmenizin çok büyük anlamı var, hepinize kalbi olarak teşekkür ediyorum.

Anma töreninde Ekrem İmamoğlu'na büyük ayıp
Anma töreninde Ekrem İmamoğlu'na büyük ayıp

Burada demokrasi kültürümüzü perçinlemiş oluyoruz. Demokrasinin faziletini, anlamını hep birlikte yad ediyoruz.

Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Ekrem İmamoğlu biraz önce buradaymış. Gerçi kendisi konuşma yapamamış ama… Kendisinin teklifiyle burada çok daha güzel bir düzenleme yapılması, çok daha büyük bir cami yapılması, belki bir külliye yapılamaz ama asgari düzeyde yapılması gerekenlerin sözünü verdi. Buna çok memnun oldum. Büyükşehir Belediyemizin bu görevi yerine getirmesini takip etmek görevimiz olacaktır.

Geçmişte ülkemiz için, demokrasimiz için, Cumhuriyetimiz için başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İsmet İnönü, Süleyman Demirel, Turgut Özal gibi bütün Cumhurbaşkanlarımızı, demokratlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin