Danıştay'ın 'Andımız' kararı 2 yıldır sümen altı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Danıştay'ın 'Andımız' kararı 2 yıldır sümen altı

Danıştay 10'uncu Dairesi'nin Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine ilişkin 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle açılan davada aldığı kararını açıkladı. Benzer bir kararı Danıştay “Andımız” konusunda da almıştı. Danıştay 8. Dairesi, 2018 yılında oy çokluğuyla aldığı kararda, “Andımızı” kaldıran yönetmelik kararını iptal etmişti. Erdoğan Danıştay'ın bu kararını 2 yıl geçmesine rağmen onaylamadı.. MHP lideri Bahçeli ise 'Çocuklarımıza Andımızı öğretmezsem namussuzum. AKP’den Yüce Divan’da hesap sormazsam namussuzum..' demişti..

Takip Et

Danıştay Ayasofya’nın müze olması yönündeki Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Mahkemenin kararından dakikalar sonra da Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Ayasofya Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek cami olması sağlandı.

Halbuki benzer bir kararı Danıştay “Andımız” konusunda da almıştı. Danıştay 8. Dairesi, 2018 yılında oy çokluğuyla aldığı kararda, “Andımızı” kaldıran yönetmelik kararını iptal etmişti.

Bu kararı anlatan Eğitim İş Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Maksut Balmuk da sosyal medya hesabından,  “Danıştay’ın Ayasofya kararını mürekkebi kurumadan uygulayan @RTErdogan Danıştay’ın ANDIMIZ kararını iki yıldır neden uygulamıyor?” diye sordu.

DEVLET BAHÇELİ ÇOK SERT ÇIKMIŞTI

Andımız’ın kaldırıldığı dönemde sert açıklamalar yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, o dönem Erdoğan’ı çok sert sözlerle hedef almıştı.

MHP lideri, "Bir gün iktidardan ayrıldığın dönemde, MHP’ye iktidar nasip olursa, nerede ikamet edersen et onun 25-30 metre karşısına ’Ne Mutlu Türküm Diyene’ yazmazsam, okula giden çocuklara, evinin önünde Andımız’ı okutmazsam, bunların alayının hesabını sormazsam namerdim" diye konuşmuştu.

Bahçeli bir diğer konuşmasında ise “Çocuklarımıza Andımızı öğretmezsem namussuzum. Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Yüce Divan’da hesap sormazsam namussuzum” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin