Ali Babacan hakkında FETÖ soruşturmasına ret kararı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Ali Babacan hakkında FETÖ soruşturmasına ret kararı

Son dakika... Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Ali Babacan ile ilgili soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verdi. Cumhurbaşkanlığı Yüksekİstişare Kurulu (YİK) üyesi ve maaş zammı tartışmalarının hedefindeki isim olan Bülent Arınç, İYİ parti lideri Meral Akşener ve Babacan hakkında açılan FETÖ soruşturmasına ilişkin 'Felaket.. bu savcılar sayın Cumhurbaşkanımıza ve hükümete karşı yanlışın içindeler' yorumunda bulunmuştu.

Takip Et

ARINÇ: BU SAVCILAR HÜKÜMETE VE CUMHURBAŞKANIMIZA KARŞI YANLIŞ İÇİNDELER

YİK üyesi Bülent Arınç, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ali Babacan’a yönelik soruşturmaları da değerlendirmişti. Arınç, “Akşener ve Babacan’a yönelik soruşturmalar felaket. Hukuken de siyaseten de yanlış. Bu savcılar hukuku biliyorlarsa bence sayın Cumhurbaşkanımıza ve hükümete karşı yanlışın içindeler” şeklinde konuşmuştu.

Yeni parti hazırlığını sürdüren AKP’li eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a yönelik FETÖ soruşturması genişliyor. Bir eski hazine çalışanının suç duyurusunun ardından soruşturma İzmir Askeri Casusluk ve Ankara FETÖ-Hazine davasına uzandı
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, FETÖ’nün Hazine Müsteşarlığı’ndaki bürokratlara “Eskort” kızlarla kumpas kurduğu ve bu bürokratlar aracılığı ile bilgi sızdırıldığı iddiasıyla tasfiye operasyonu yapıldığı belirtilmişti. Tasfiye edilen bürokratların yerine de FETÖ’cüler yerleştirildi.

‘SANIK OLMAMALI’ DEMİŞTİ
Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde mahkumiyetle sonuçlanan FETÖ Hazine davasında ise İrfan Tokgöz adlı kontrolör sanık “Hazine’ye FETÖ’cülerin yerleştirilmesinde eski Bakan Ali Babacan ile eski Müsteşar İbrahim Halil Çanakçı’nın sorumluluğu vardı” dedi. Tokgöz’ün avukatı Fevzi Dursuneli de “Sicil amirleri Müsteşar Çanakçı ve Başbakan Yardımcısı Babacan’ın atamalarda oluru var. Bu olur ve imzalarla atananların sonradan Bylockçu oldukları tespit edildi. Çanakçı ve Babacan bu dosyada sanık değilse müvekkilim İrfan Tokgöz de sanık olmamalı” demişti. Savcılığın, suç duyurusunda bulunan Ali Çevik’i başvurusunda imzası olmadığı için teyit amaçlı ifadeye çağırdığı da öğrenildi.

Ali Çevik adlı eski Hazine çalışanı Ali Babacan hakkında suç duyurusunda bulunup, bakanlık yaptığı dönemlerde bürokratik atamalarda ve İzmir Askeri Casusluk Davası kumpası Hazine Müsteşarlığı’nda hayata geçirilmesinde FETÖ’ye bilerek ve isteyerek yardım ettiğini öne sürmüştü. Babacan’ın yanına danışman olarak aldığı herkesin FETÖ’cü çıktığı iddia edilen başvuruda isimleri İzmir’deki askeri casusluk davasına bulaştırılanların görevden uzaklaştırılıp, yerlerine FETÖ’cüleri almakla suçlandı. Babacan’ın bu şekilde örgüte yardım ettiği iddia edilmiş ve Hazine’de kritik görevlere atadığı isimlerin bir kısmının da Ankara’daki yargılama sonucu mahkum olduğu ifade edilmişti.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin