AKP ve MHP'den deprem araştırma önergesine ret: : Gündem yeni Saray


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
AKP ve MHP'den deprem araştırma önergesine ret: : Gündem yeni Saray

Meclis'te CHP ve HDP tarafından depremin araştırılması için verilen önerge AKP ve MHP'li vekillerin oylarıyla reddedildi. AYM’nin 'herkesin ortak kullanım alanı' gerekçesiyle iptal ettiği karara rağmen, Ahlat’ta 1071 metrekarelik Saray inşaatı devam ediyor. Deprem önergesini reddeden AKP ve MHP, yeni deprem felaketleri yaşamamak için ne yapmak gerekir diye düzenlemeler yapılması gerektiği tartışılması gerekirken arada derede Meclis Genel Kurulu’nda yeni bir Saray yapmak için yasa çıkarmaya çalışıyor...

Takip Et

Türkiye son olarak Elazığ’da meydane gelen 6,8 şiddetindeki deprem felaketiyle sarsıldı. 41 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi, 1300'den fazla kişinin yaralanması ve yaşanan yıkımların ardından ülkede depremle ilgili önlem alınması gerektiği hemen her siyasi tarafından belirtildi.

Olası bir depremde meydana gelebilecek can kayıpları ve hasarların önüne geçilmesi için alınacak tedbirlerin belirlenmesi ve mağduriyetlerin önüne geçilmesi amacıyla HDP Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde ise şu ifadeler yer aldı:

Odatv'de yer alan haberin detayları şöyle; Sunulan önergeye göre, “Geçmişte yaşanan ve neticesi son derece ağır olan büyük depremler ve son olarak Elazığ’da yaşanan ve büyüklüğü son olarak 7.0 olarak açıklanan deprem acı gerçekleri bir kez daha ortaya çıkarmış olup olası depremlerde yurttaşların en az hasarla durumu atlatabilmeleri, can kayıplarının engellenmesi ve yaralanmaların önüne geçilebilmesi için acil bir çalışma yürütülmesi elzemdir.”

AKP’LİLERİN OYLARIYLA REDDEDİLDİ

Meclis Genel Kurulu'nda yapılan oylamada, depremle ilgili komisyon kurulması istemi AKP'li ve MHP'li vekillerin oyuyla reddedildi.

“AHLAT’DAKİ CUMHURBAŞKANLIĞI SARAY İNŞAATI İÇİN YASA ÇIKARACAKLAR”

Genel Kurul'da bulunan Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı İstanbul Milletvekili Erkan Baş da tepkisini Twitter hesabından dile getirdi. Baş, şu ifadeleri kullandı:

"AKP, şu anda deprem araştırma önergesini reddetti.

Bugün Genel Kurul’a gelecek İmar Komisyonu’ndan geçen kanun teklifiyle daha önce AYM tarafından iptal edilen Ahlat’daki Cumhurbaşkanlığı Saray inşaatı için yasa çıkaracaklar!

Bilinsin..." 

“İNSANLAR CAN DERDİNDEYKEN, İKTİDAR SARAY DERDİNDE. SANKİ YETERİ KADAR SARAYI YOKMUŞ GİBİ BİR SARAY DAHA YAPMAK İÇİN ÇABA GÖSTERİYOR”

Erkan Baş yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“İnsanlarımızın deprem nedeniyle can verdiği, iktidarın bundan doğrudan sorumluluğunun tartışıldığı bir dönemde iktidar Meclis Genel Kurulu’na bir imar yasası getiriyor. Burada Saray var. Hatırlayacaksınız Ağustos 2018’de AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ahlat’ta 1071 metrekare oturma alanı olan 10 dönümlük arazide ‘Selçuklu mimarisi’ ile bir Cumhurbaşkanlığı köşkü yapılacağını, talimatı verdiğini söylemişti.

Ocak 2019’da Ahlat’ta yapılmak istenen Cumhurbaşkanlığı Köşkü için yine AKP’nin teklifiyle Kıyı Kanunu’nda değişiklik yapıldı. Değişiklikle köşk arazisinin sınırları belirtilip, söz konusu alanda ‘kıyılar, sahil şeritleri, doldurma ve kurutma yoluyla kazanılan arazilere ilişkin yapı ve yapılaşmaya dair sınırlayıcı hükümleri uygulanmaz’ diye özel bir hüküm getirildi. Temmuz 2019’da da Anayasa Mahkemesi torba kanun ile getirilen kanun hükümlerini iptal etti. AYM’nin iptal gerekçesinde, kıyıların özel mülkiyete konu olamayacağı, doğal ortamının korunması ve herkesin ortak kullanımına açık olması zorunludur diyor.

AYM’nin bu kararına rağmen, Ahlat’ta 1071 metrekarelik Saray inşaatı devam ediyor. Eskiden kişiye özel kanunlar çıkartıyorlar diye şikayet ediyorduk, şimdi önce işi yapıyorlar, sonra işe göre kanun çıkartıyorlar. Üstelik bunu memlekette insanlarımız can derdindeyken, bir deprem felaketi yaşanmışken, yeni deprem felaketleri yaşamamak için ne yapmak gerekir diye düzenlemeler yapılması gerektiği tartışılması gerekirken arada derede Meclis Genel Kurulu’nda beyefendi yeni bir Saray yapmak için yasa çıkarmaya çalışıyor.

Biz bu yasanın çıkmaması için elimizden geleni yapacağız fakat bu arsızlıkla, bu yüzsüzlükle bu iktidarın sokaklarda gezememesi gerektiğini de burada bir kez daha vurgulamak istiyorum. Yani insanlar can derdindeyken, iktidar Saray derdinde. Sanki yeteri kadar sarayı yokmuş gibi bir saray daha yapmak için çaba gösteriyor. Bu kanun teklifinin 20. maddesindeki Ahlat’ta cumhurbaşkanına bir saray daha yapılması teklifini şiddetle reddettiğimizi, bu utanmazlığı her yerde teşhir edeceğimizi bir kez daha sizinle paylaşmak istedim."

AKP’NİN REDDETME “GEREKÇESİ”Nİ BÜLENT TURAN AÇIKLADI

HDP’nin verdiği, CHP ve İYİ Parti’nin desteklediği deprem araştırma önergesini reddetmesine dair AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan konuştu. Turan’ın önergenin reddedilmesi hakkında, “Bunun için bir ortak uzlaşı zemini hazırlarız, konuşuruz, eğer ihtiyaçsa bunu yaparız” dedi.

Turan’ın önerisi Meclis’te tam anlaşılamazken CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Yani sizin söylediğinizi ben de anlamadım, Genel Kurul da anlamadı. Var mısınız, yok musunuz? Depremi araştıracak mıyız, araştırmayacak mıyız? Net söylemek lazım” ifadelerini kullandı.

Turan da Altay’a karşılık, “Ben diyeceğimi dedim; deprem, alkışa konu olacak, bu tarz siyasi polemiklere konu olacak bir mesele değildir” dedi. Bunun üzerine CHP ve HDP’li vekiller, “Kaçma konusudur” ifadelerini kullandı.

Genel Kurul’da yaşanan bu tartışma Meclis tutanaklarına şöyle yansıdı:

Bülent Turan (AKP): Az önce önem verdiğimiz bir önergenin reddine ilişkin söz aldım. Öncelikle, şunu söylemek isterim ki bu ret usuli ve teknik bir konudan ibarettir; şundan dolayı söylüyorum: Şu an Meclisimizde çok fazla sayıda komisyon çalışmakta, zaten biliyorsunuz. Şimdiye kadar birçok konuda ortak öneri vererek bu konularda araştırma komisyonu kurduk. Eğer ihtiyaçsa bunu tekrar değerlendiririz, bu adımı atarız beraber; bunda hiçbir beis yok. Mesele "AK PARTİ iktidarının meselesi veya değil"i değil, mesele Türkiye'nin depremle karşı karşıya kaldığı; böyle bir gerçek var, bir yüzleşme var. Bizden önceki hükûmetler de önemli adımlar attı, biz de önemli adımlar attık.

Konuşmacılar ifade ettiler Sayın Başkan, çok sayıda mevzuat değişikliği başta olmak üzere, kentsel dönüşüm başta olmak üzere, kamu binalarının yenilenmesi başta olmak üzere çok önemli adımlar atıldı. Bunların daha iyi olmasını, daha fazla olmasını hep beraber takip ederiz tabii ki ama bunun için bir ortak uzlaşı zemini hazırlarız, konuşuruz, eğer ihtiyaçsa bunu yaparız.

Ama dediğim gibi reddedilmesi teknik bir, usuli bir işlemdir, bunun hesabı kitabı -arkadaşlarımız daha iyi biliyor- vardır, buna ilişkindir.

Fakat bunun yanında şunu söylemek isterim Sayın Başkanım: Şu an devletimizin tüm kurumları, çok sayıda kurum, askerimiz, polisimiz de işin içinde olmak üzere deprem bölgesinde insanüstü bir gayretle beraber süreci götürmekte. Kaldı ki son depremden yani büyük depremden bugüne alınan tedbirlerin de yavaş yavaş hayatımıza yansıdığını, yolların, kamu binalarının, yenilenen tüm binaların mevzuata uygun hâle getirildiğini daha dikkatle, önemle takip ediyoruz. Ümit ederim, tüm partilerin ortak yaklaşımıyla, yeni dönemde bu tarz çalışmaları beraber takip ederiz ve depreme rağmen hayatta kalmayı hep beraber başarırız.

Engin Altay (CHP): Şimdi ben Sayın Turan'ın bu konuşmasını şöyle mi anlayayım: "Yani bir teamül oluştu, Meclis araştırması komisyonları bütün grupların mutabakatıyla kurulur." Doğrudur ama bu deprem çok hassas, acil bir konu; mutabakat beklemez. Eğer mutabakat bekliyorsa da on dakika ara verin, toplanalım, bunu yapalım. Bunda ne kadar samimi olduğunuz anlarız. Hatta şunu yaparız: AK PARTİ Grubu, gerekirse Danışma Kurulunu yeniden toplarız, bunların hepsi mümkün. Bülent Turan şunu diyorsa, yine, amenna diyeceğim: "Yarınki Genel Kurulda AKP de depremle ilgili bir öneri getirir ve 5 siyasi parti olarak deprem araştırma komisyonunu kuracağız." Bunu dedi mi, anlamadım şimdi. Yani sizin söylediğinizi ben de anlamadım, Genel Kurul da anlamadı. Var mısınız, yok musunuz? Depremi araştıracak mıyız, araştırmayacak mıyız? Net söylemek lazım.

Bülent Turan (AKP): Sayın Başkan, ben diyeceğimi dedim; deprem, alkışa konu olacak, bu tarz siyasi polemiklere konu olacak bir mesele değildir Sayın Başkanım.

Başkan: Teşekkürler.

Mahmut Toğrul (HDP): Kaçma konusudur!

Engin Altay (CHP): Tabii, kaçma konusudur!

Odatv.com

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin