AKP'nin Yeşil Topları, taciz ve tehdit ordusuna döndü


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
AKP'nin Yeşil Topları, taciz ve tehdit ordusuna döndü

AKP'li Mahir Ünal'dan, Nevşin Mengü, Canan Kaftancıoğlu, ve Berna Laçin'e yönelik taciz içerikli paylaşımlar yapan 'yeşil toplu' sosyal medya hesapları hakkında yeni açıklama geldi. Ünal, suçun kişisel olduğunu savundu

Takip Et

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, 12 maddelik sosyal medya etik kurallarını açıkladıktan sonra ‘Etik kurallara uyacağım” ve “milli hesap” anlamına gelen yeşil top emojisini kullanmaya başladığını duyurmuştu. Bunun üzerine birçok sosyal medya hesabı o işaretleri profiline eklemeye başladı.

Bu hesapların ilk işi ise kadınlara taciz mesajları atmak oldu. Nevşin Mengü, Canan Kaftancıoğlu, ve Berna Laçin'e taciz mesajları atan yeşil toplu hesaplar ile ilgili konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, "Bu farkındalık çalışması bir kez daha kadim bir ahlaki sorunu gün yüzüne çıkardı. Bu ahlaki sorun, hiçbir konuda öz eleştiri yapmamak, kendisi ile asla yüzleşmemek ve bir farkındalık çalışması üzerinden bile düşmanı olarak gördüğü gruba nefret kusmak sorunudur." ifadelerini kullandı.

AKP'nin Yeşil Topları, taciz ve tehdit ordusuna döndü
Canan Kaftancıoğlu,Nevşin Mengü, Berna Laçin

Ünal, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Covid-19 salgını sürecinde herkes evlere kapanmışken sosyal medyanın daha çok kullanılmaya başlandığını belirtti.

SUÇ KİŞİSELMİŞ

Bu konuda yaptıkları çalışmayı anımsatan Ünal, şunları kaydetti:

"Sosyal medya etik kuralları adı altında 12 madde yayımladık, amaç bir sosyal medya farkındalık çalışması yapmaktı. Her birimiz sosyal medya kullanıcıları olarak bir duralım, düşünelim istedik. Hangi görüşten, düşünceden olursak olalım sosyal medyada davranışlarımıza bir ayna tutalım istedik. Bu kurallara uyacağını taahhüt edenlere hesaplarına yeşil ikon koymalarını söyledik. Bu farkındalık çalışması bir kez daha kadim bir ahlaki sorunu gün yüzüne çıkardı. Bu ahlaki sorun, hiçbir konuda öz eleştiri yapmamak, kendisi ile asla yüzleşmemek ve bir farkındalık çalışması üzerinden bile düşmanı olarak gördüğü gruba nefret kusmak sorunudur."

AKP'nin Yeşil Topları, taciz ve tehdit ordusuna döndü
AKP'nin Yeşil Topları, taciz ve tehdit ordusuna döndü

Etik olmayan veya suç içeren davranışların iki şekilde yaptırım göreceğine işaret eden Ünal, ahlaki sorunun "kınama ve ayıplama", suçun ise "hukuki" yaptırımla karşılaşacağını, suçun kişisel olduğunu söyledi.

Yeşil toplu ‘yerli ve milli hesaplardan’ kadınlara taciz, küfür, tehdit!
Ünal, ahlaksızlığın, kişisel olan üzerinden o gruba ait olduğunu düşündüğü herkese saldırmak olduğunu ileri sürerek "Bu etik kurallara uymayı taahhüt etmek yerine düşmanlık eden bu zihin yapısına şunu söyleyebilirim, sizin ruhunuzu kaybetmenize neden olmuş nefret ve ön yargı dili zaten sadece sosyal medya değil herhangi bir konudaki 'etik kuralları' anlamanızı imkansız kılıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Mehmet Yakup Yılmaz'ın köşe yazısını eleştiren Ünal, "Biz kimsenin özel hayatını merak etmiyoruz bay yazar, yaptığı işle ilgileniyoruz. Biz bir olumsuzlukla karşılaştığımızda hatalı olanın o birey olduğunu düşünüyor ve tepkimizi belirliyoruz. O birey üzerinden bir grubu nefretimizin hedefi haline getirmiyoruz." ifadelerini kullandı.

KAFTANCIOĞLU TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

CHP İl Başkanı Kaftancıoğlu, ekran görüntülerini paylaştığı tweet’leri alıntılayarak Mahir Ünal’a hitaben “Yardımcı olayım, etik kurallara sonuna kadar uyan hesaplarınızı takip etmeyi gözden kaçırdıysanız eğer. Haksızlık olmasın arkadaşlara. Unutmadan; etik kurallara uymak, işaret koymakla değil, etik ilkelere inanmakla oluyor. Hatırlatmayı görev sayarım” ifadelerini kullanmıştı.

Gazeteci Nevşin Mengü de cinsiyetçi ifadelere sosyal medya hesabından tepki göstermişti. Mengü, “Bu insan müsveddelerinin karşı cinsle başka türlü temas kurma şansları zaten yok. Rızasıyla bu adamlarla konuşmak bile isteyen kadın olmayacağı çok açık” ifadelerini kullanmıştı. BİRGÜN

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin