Akademisyen Senem Önen İtalya'dan yalvardı: Lütfen yapmayın, durum ciddi


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Akademisyen Senem Önen İtalya'dan yalvardı: Lütfen yapmayın, durum ciddi

Corona virüs dolayısıyla adeta dehşeti yaşayan ve dünya genelinde salgının en çok etkilediği ikinci ülke olan İtalya'da çalışan Türk akademisyen Senem Önen, hem yaşadıklarını anlattı hem de önemli uyarılarda bulundu. İnsanların boğularak hayatını kaybettiği söyleyerek, hastanede kapasitenin dolması nedeniyle doktorların hasta seçmek zorunda kaldıklarını söyleyen Önen, virüsün İtalya'da hızla yayılmasının sebebinin, eğitime verilen aranın tatil olarak anlaşılmasından kaynaklandığını belirtirken, 'Yalvarırım, lütfen sokağa çıkmayın' ifadelerini kullandı.

Takip Et

Bari Üniversitesi’nde deniz biyolojisi ve sistematiği üzerine çalışmalar yapan Türk akademisyen Senem Önen Tarantini, uzun süredir yaşadığı ülkede corona virüsü nedeniyle hayatın geldiği noktayı anlattı.

Akademisyen Senem Önen İtalya'dan yalvardı: Lütfen Yapmayın
Akademisyen Senem Önen İtalya'dan yalvardı: Lütfen Yapmayın

Virüsün hızla yayılmasının sosyal yaşantının bir şey olmamış gibi devam etmesinden kaynaklandığını belirtirken Önen, “İlk vakalar tespit edildikten sonra okullarda eğitime ara verildi. Halen ‘tatil edildi’ ibaresi kullanılıyor, bir tatil durumu söz konusu değil. İtalya’da da aynı şekilde anlaşıldı. Aileler çocuklarını alıp alışveriş merkezlerine gittiler ve hiçbir şey yokmuş hareket ettiler. Bu nedenle vaka sayısı hızla yükseldi” dedi.

"CORONA VİRÜSE YAKALAN KİŞİ BOĞULARAK ÖLÜYOR"

Türkiye’de yapılması gerekenlere ilişkin tavsiyelerini anlatan Önen, “Mümkün olduğu sürece insanların evinde durması gerekiyor. Elimize kolonya sürdük, yüzümüze kolonya sürdük, mikropların yüzde 80’nini öldürdük dolaşmaya devam edelim. Yok böyle bir şey. Hastalığın grip gibi algılanması da çok ciddi bir hata. Grip değil. Grip gibi demesinin tek sebebi virüs kaynaklı olması ve ilacının olmaması. Çok ağır seyrediyor. Yakalanan kişi nefes darlığından yani boğularak ölüyor, nefes alamayarak hayatını kaybediyor” şeklinde konuştu.

Akademisyen Senem Önen İtalya'dan yalvardı: Lütfen Yapmayın
Akademisyen Senem Önen İtalya'dan yalvardı: Lütfen Yapmayın

“İNSANLARIN NASIL ÖLDÜĞÜNÜ GÖRMÜYORSUNUZ, ÇOK DRAMATİK”

İtalyanların balkondan balkona müzik yapıp şarkı söylediği videolara değinen Önen, “Bir şekilde morallerini yüksek tutmaya çalışıyorlar. Tabiki herkes moralini yüksek tutmaya çalışıyor. Ama hastanelerden gelen videoları görmüyorsunuz. Yatak kapasitelerinin nasıl yetersiz kaldığını görmüyorsunuz, insanların nasıl öldüğünü görmüyorsunuz. Gerçekten çok dramatik” dedi.

‘EVDE KALMAK YERİNE KAÇTILAR’

Alınan önlemlerin ciddiye alınmaması üzerine vakaların daha da yayıldığını anlatan Önen, “Lombardia bölgesinin ve Milano’nun olduğu bölgenin kırmızı bölge ilan edilmesi planlanıyordu. Bunu duyanlar evlerinde kalmak yerine oldukları yerden kaçtılar. Aralarında virüs taşıyan da vardı o sebeple diğer yerlere de yayıldı” diye konuştu.

‘GIDA DEPOLAMINAZA GEREK YOK’

Sokağa sadece acil ihtiyaçlar için çıkıldığını ifade eden Önen, “Marketlerde gıda bulamıyor değiliz. Türkiye’de de marketlere gidip bir şeyler depolamanıza gerek yok. Haftada bir kere ve aileden sadece bir kişi alışverişe gidiyor. Marketlere numaralı olarak alıyorlar bizleri, belli bir sayı üzerindeki girişi kısıtladılar” dedi.

‘KOLONYA ÇÖZÜM DEĞİL’

Türkiye’de virüsün yayılmaması için insanların evlerinde kalmaları gerektiğinin altını çizen Önen, “Sosyal medyada özellikle eğitim seviyesi yüksek arkadaşlarımın aynı şekilde yaşantılarına devam ettiğini görüyorum. Elimize yüzümüze kolonya sürdük, mikropların yüzde seksenini öldürdük. Dolaşmaya devam edelim demekle olmaz” sözleriyle uyarıda bulundu.

Akademisyen Senem Önen İtalya'dan yalvardı: Lütfen Yapmayın
Akademisyen Senem Önen İtalya'dan yalvardı: Lütfen Yapmayın

‘İTALYA'DA DOKTORLAR İNSAN SEÇİYOR’

Hastanelerde kapasite sorunu yaşandığını söyleyen Önen şu ifadeleri kullandı:

“Yoğun bakım ünitesine ihtiyaç duyuluyor, insanlar solunum cihazlarına bağlanıyor. 300 yatak kapasiteli bir yere 3 bin kişiyi götürürseniz elbette yatak yetersiz kalacak ve birilerini seçmek zorunda kalacaklar. Şu anda doktorlar kimi kurtarabiliriz kimi kurtaramayız diye insan seçiyorlar. Ölenlerin büyük bir çoğunluğu yaşlı ama bu gençlerin hayatını kaybetmediği anlamına gelmiyor. İşin en kötüsü genç nüfus ortalıkta dolaştığı sürece virüs taşınmaya devam edecek.”

‘LÜTFEN CİDDİYE ALIN’

Önen sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Türkiye’de de yoğun bakım üniteleri, solunum cihazları sınırsız değil. Siz ortalıkta dolaştıkça hastalığın yayılma riskini artırıyorsunuz. Lütfen işi ciddiye alın. Bu sadece devletin ve sağlık çalışanlarının yapabileceği bir durum değil. Ciddi manada sosyal sorumluluk içeriyor. Lütfen iki üç hafta sosyal izolasyonu uygulayın, evinizden temel ihtiyaçlarınız dışında dışarı çıkmayın. Türkiye’nin Avrupa ülkelerinin geldiği noktaya gelmemesi için halkın sorumluluk göstermesi gerekiyor.”

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin