Af çıkacak mı? İşte Yeni Yargı Paketindeki 7 madde


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Af çıkacak mı? İşte Yeni Yargı Paketindeki 7 madde

Yargı paketinin açıklanması an meselesi.. Peki genel af veya kısmı af çıkacak mı? İfade özgürlüğünü genişletecek, yargının iş yükünü azaltacak ve kısmı af olarak nitelendirilen infaz rejimi değişikliği ile binlerce kişinin cezaevlerinden tahliyesine imkan sağlayacak olan yeni yargı düzenlemesi, son aşamaya geldi.

Takip Et

2019 senesinde kısmi veya genel af çıkacak mı? Yargı paketinde son durum.

Yargı Reformu Strateji Paketi” Adalet Bakanlığı tarafından 1 Ekim'de açılacak TBMM'ye sunulacak.

Yargı paketi kısmı bir af içeriyor. Ancak bu affın henüz şekli henüz net olarak açıklığa kavuşturulmadı. Geçtiğimiz günlerde iktidar partisi AKP ve af çılarılmasını ısrarla isteyen MHP kanadından yapılan açıklamara göre, af konusunda daha genişletilmiş bir çalışma yapılıyor.

İŞTE PAKETTEKİ 7 TEMEL DEĞİŞİKLİKLER

1- Düşünce ve ifade özgürlüğü başta olmak üzere bazı suçlarla ilgili istinafta kesinleşen 5 yılın altındaki cezalara da Yargıtay'da temyiz yolu açılacak.

2- Terörle Mücadele Kanunundaki terör propagandası suçuna ilişkin maddeye, “Haber verme sınırını aşmayan ve eleştiri düzeyinde kalan açıklamalar suç oluşturmaz” hükmü eklenecek.

3- Soruşturma aşamasında suçunu itiraf eden sanıkl için ceza indirimi öngörülerek iddianame hazırlanacak. Bu madde, terör gibi bazı suçlar için geçerli olmayacak.

4- En az 15 yıl süreyle fiili avukatlık yapanlara Hizmet (Yeşil) pasaport verilecek. Hukuk Fakülteleri 5 yıla çıkarılacak.

5- Cumhuriyet savcıları suç unsuru olacak kesin delilleri saptamadan dava açamayacak. Aksi halde iddianame tartışmasız iade edilecek. Hakim ve savcı yardımcılığı makamı oluşturulacak.

6- Tutuklama için “kuvvetli şüphe” değil, “Kuvvetli şüphenin varlığını gösteren somut delil'' aranacak. 6 aydan fazla tutuklu kalan şüpheli, davası açılmazsa tahliyesini isteyebilecek.

7- İnternet ortamında işlenen suçlarda tüm site kapatılmayacak sadece suç konusu olan haber engellenecek.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin