Adli Yıl başlıyor: Yargı Saray'a, Savunma Anıtkabir'e


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Adli Yıl başlıyor: Yargı Saray'a, Savunma Anıtkabir'e

Adli yıl bugün 'Saray' tartışmalarının gölgesinde başlıyor.. Türkiye avukatlarının yüzde 90'ını temsil eden 52 baro Saray'a girmeme kararı almıştı.. Yargıtay Başkanlığı’nın Saray’da düzenlediği yeni adli yıl açılışında töreni boykot eden barolar arasında yer alan Ankara Barosu, Anıtkabir ziyaretini de kapsayan alternatif tören yapacak..

Takip Et

2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni tartışmalar altında bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak.

Töreni 52 baro başkanlığı boykot edecek. Alternatif adli yıl açılış töreni düzenleyen Ankara Barosu, bu kapsamda önce Ankara Adliyesi önünde açıklama yapacak, ardından Anıtkabir’i ziyaret edecek. Bu adli yılda yargının birçok sorunu çözüm için bekliyor. af-genel af, ceza indirimi, İfade özgürlüğü ile toplantı ve gösteri yürüyüşleriyle ilgili düzenlemeleri içeren yeni yargı paketinin Meclis’e gelmesi beklenirken, adli tatil sırasında nöbetçi heyetin bakmadığı 5’i eski, 6 Cumhuriyet çalışanının infazının durdurulması talebi de Yargıtay’daki asıl heyetin önüne gelecek. 


2019-2020 Adli Yılı Açılış Töreni, bugün Cumhurbaşkalığı Sarayı'nda

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kabine üyeleri ile yüksek yargı mensuplarının katılacağı törende Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu da hazır bulunacak.

Töreni başta İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’ın arasında bulunduğu 52 baro başkanı boykot edecek. Ankara Barosu, bu kapsamda alternatif bir adli yıl açılış töreni düzenleyecek. Ankara Barosu’ndan yapılan açıklamada, “Biz, hukuk adına yılmadan mücadele edeceğimiz ve kutsal mesleğimizi gururla icra edeceğimiz yeni adli yılı Ankara Adalet Sarayı’nda ve Atamızın huzurunda karşılıyoruz” denildi. Buna göre, Ankara Barosu yönetimi ve avuklar yarın saat 11.00’de Sıhhiye Adliyesi önünde basın açıklaması yapacak. Avukatlar, daha sonra saat 12.00’de Mustafa Kemal Atatürk’e saygı ve şükranlarını sunmak için Anıtkabir’e gidecek. İstanbul Barosu da yarın akşam açılış kokteyli gerçekleştirecek.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin