Adalar'da elektrikli araçlara kaymakamlık engeli


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Adalar'da elektrikli araçlara kaymakamlık engeli

Adalar'da elektrikli araç şoku.. Adalar Kaymakamlığı, İBB'nin 60 elektirikli araç kullanımı için yaptığı başvuruyu Karayolları Trafik Kanunu'na uyulmadığı gerekçesiyle reddetti. Kararın arından açıklama yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu 'O bir karar değil! Bu araçlarla biz burada insan taşıyacağız. İETT kurumuna ait araçlar. Her şey çok güzel gidiyor...' ifadelerini kullandı

Takip Et

Adalar Kaymakamlığı, İBB'nin 60 elektirikli araç kullanımı için yaptığı başvuruyu Karayolları Trafik Kanunu'na uyulmadığı gerekçesiyle reddetti. 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu sabah saatlerinde elektrikli araçların müjdesini vermişti.  
 

Adalar'da elektrikli araçlara kaymakamlık engeli
Adalar'da elektrikli araçlara kaymakamlık engeli

İMAMOĞLU'NDAN İLK AÇIKLAMA: O BİR KARAR DEĞİL!..

Adalar'da faytonların yerini alacak elektrikli araçların tanıtımı ve test sürüşünde bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Adalar Kaymakamlığı'nın başvuru reddi ile ilgili olarak "O bir karar değil. Karayollarına uygun vs uyarılar var. Bizim zaten tescil işlemlerimiz devam ediyor. Şubat ayında Adalar'ın bütün yollarını yaya yolu olarak ilan ettik. Bu araçlar da zaten karayolu değil, yaya yolu olarak kullanılan araçlar. Bu araçlarla biz burada insan taşıyacağız. İETT kurumuna ait araçlar. Her şey çok güzel gidiyor." açıklamasını yaptı.

Kaymakamlığın yazılı yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün 15.06.2020 tarih ve 88894955-622.01-24130 sayılı yazınız. İlgi sayılı yazınızda Adalarda kullanılmak üzere 60 adet elektrikli araç alındığı, bahse konu araçların sahada teknik kontrollerinin yapılması ve araçların çalışacağı güzergâhların belirlenmesi, test sürüşlerinin yapılması için gerekli iznin verilmesi talep edilmiştir.

Bu kapsamda yazıda adı geçen araçların, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunun 20/1 a/l (Tescili zorunlu ve ilk tescili yapılacak olan aracın satın alma veya gümrükten çekme tarihinden itibaren üç ay içinde tescili için; hurdaya çıkarılma halinde çıkarılış tarihinden itibaren bir ay içinde tescilinin silinmesi için; yazılı olarak ilgili tescil kuruluşuna başvurmak) ve 91 ( Zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırmak) maddelerinde istenilen belgelerinin bulunmamasından dolayı sahada teknik kontrollerinin yapılması, araçların çalışacağı güzergâhların belirlenmesi ve test sürüşlerinin yapılması için istenen izin Karayolları Trafik Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince uygun görülmemiştir. İlgili mevzuat gereği zorunlu belgelerle birlikte müracaatınız halinde talebiniz değerlendirmeye alınacak olup, ilgili belgeler olmadan araçların trafiğe çıkması durumunda Karayolları Trafik Kanunu'nun ilgili maddelerince idari para cezası uygulanacak ve araçlar trafikten men edilecek".


İBB Adalar için, 4 ve 13 yolcu kapasiteli araçlar satın almıştı. 4 kişilik araçlardan 20, 13 kişilik araçlardan 40 adet satın alınmıştı.

İBB Meclisi ocak ayında Adalar’da toplu taşımacılıkta kullanılan atların her biri 4 bin lira, tescilli 277 fayton plakasının ise 300 bin lira bedelle İBB tarafından satın alınması kararı almıştı.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin