ABD Savunma Bakanı: Türkiye IŞİD tutuklularını serbest bıraktı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
ABD Savunma Bakanı: Türkiye IŞİD tutuklularını serbest bıraktı

ABD Savunma Bakanı Esper'den skandal açıklama.. Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki askeri harekatına ilişkin açıklama yapan ABD Savunma Bakanı Mark Esper Barış Pınarı Harekatı'nı 'istila' olarak niteleyerek, Türkiye'yi 'çok sayıda tehlikeli IŞİD tutuklusunu' serbest bırakmakla suçladı. Esper, IŞİD'in yeniden ortaya çıkması olasılığı, olası savaş suçları ve insani kriz gibi olası tehlikelerin sorumlusunun Erdoğan olacağını söyledi.

Takip Et

ABD Savunma Bakanı Esper, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik 'Barış Pınarı Harekatı' hakkında yaptığı açıklamalarında skandal ifalere yer verdi..  IŞİD'in yeniden ortaya çıkması olasılığı, olası savaş suçları ve insani kriz gibi olası tehlikeleirn sorumlusunun Cumhurbaşkanı Erdoğan olacağını söyledi.

Türkiye'nin Suriye'deki eylemlerinin IŞİD'i yenme misyonunu sekteye uğrattığını söyleyen Esper, "Türkiye'nin operasyonu çok sayıda tehlikeli IŞİD'linin serbest kalmasına yol açtı. Türkiye'nin sorumsuz eylemleri yüzünden askerlerimize yönelik risk kabul edilemez düzeye ulaştı. ABD askeri personelinin çekilmesi planını uyguluyoruz" dedi.

"SORUMLUSU ERDOĞAN OLACAKTIR"

Esper, açıklamasında "IŞİD'in yeniden ortaya çıkması olasılığı, olası savaş suçları ve insani kriz dahil operasyonun sonuçlarının sorumluluğu tamamen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a aittir" ifadelerine yer verdi.

Bakan Esper, "Önümüzdeki hafta NATO'da müttefiklerimize toplu ve bireysel diplomatik-ekonomik önlemler alma yönünde çağrı yapacağım" diye ekledi.

Diğer yandan Esper, Türkiye'yi 'çok sayıda tehlikeli IŞİD tutuklusunu' serbest bırakmakla suçladı.

OLAYLAR SAATLİK DEĞİŞİYOR
"Son 24 saat içinde Ruslar ile Suriyeliler bir anlaşma yaptığını görüyoruz. Bu da ABD askerlerini kuzeye hareket eden Suriye-Rusya ordusu ile güneye doğru ilerleyen Türk ordusu arasında bırakıyor. Bu bizi çok kötü bir duruma düşürüyor ve askerlerimizin güvenliği benim için önceliklidir." diyen Esper, "Bine yakın askerimizi oradan güvenli bir şekilde, sahadaki kuvvetlerle ayrışarak bölgeden çekmeyi konuşuyoruz. Burada bir takvim vermek istemiyorum, olaylar orada saatlik değişiyor." ifadelerini kullandı..

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin