ABD'den Türkiye'ye Patriot resti: S-400 geri verilmedikçe olmaz


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
ABD'den Türkiye'ye Patriot resti: S-400 geri verilmedikçe olmaz

Son dakika... ABD'den patriot resti... ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye'nin talep ettiği Patriot hava savunma sistemleri için açıklamada bulundu. Bakanlık, Türkiye'nin S-400'leri geri vermediği sürece Patriot alamayacağını vurguladı.

Takip Et

Türkiye, ABD’den İdlib’deki askeri birliklerinin güvenliği için hava savunma sistemi talep etmişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından da birçok kez dile getirilen talebe ABD’li yetkililer olumlu bir yanıt vermemişti.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jonathan Hoffmanbasın mensuplarının sorularını yanıtlarken Türkiye’nin talebiyle ilgili “Savunma Bakanı Esper’in bu konudaki görüşü açık. Türkiye S-400’leri geri vermediği sürece Patriot hava savunma sistemine sahip olamaz” dedi.

ERDOĞAN “YUMUŞADILAR” DEMİŞTİ

Hoffman’ın açıklamaları sonrası akıllara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘ABD, S-400 konusunda yumuşadı’ ifadesi geldi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?
'Patriot konusunda da bildiğiniz gibi biz Amerika'ya şu teklifi de yaptık; 'Eğer verecekseniz siz de bize Patriot verin. Biz sizden de Patriot alırız.' Ancak S-400 konusunda tabi onlar da epeyce yumuşadılar, 'S-400'leri devreye almayacağınıza dair bize söz verin' noktasına geldiler.'

 

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin