Son dakika... Müftülere nikah kıyma yetkisi TBMM'den geçirildi


Son dakika... Müftülere nikah kıyma yetkisi TBMM'den geçirildi
18 Ekim 2017 Çarşamba
23:01
Gündem

Son dakika haberi... Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi TBMM'den geçti. Müftülüklere resmi nikah yetkisi AKP-MHP ortaklığında geçti.. Tepkiler ise peş peşe geldi.. İşte tartışmaları yetkiye gelen tepki ve yorumlar..Son dakika haberi... Müftülere nikah kıyma yetkisi veren düzenleme TBMM'de kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu'nda 'Nüfus Hizmetleri Kanunu ile bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ve İstanbul ili Eyüp ilçesinin adının Eyüpsultan Olarak Değiştirilmesi ve Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri düzenlendi.  Müftülere nikah kıyma yetkisinin verildiği Kanun Tasarısı'nın altıncı maddesi kabul edildi.

Müftülere nikah kıyma yetkisinin verildiği Kanun Tasarısı’nın altıncı maddesi kabul edildi.

 

İLGİLİ HABER

TEPKİLER ÇIĞ GİBİ

TBMM Genel Kurulu’nda müftülere nikah kıyma yetkisinin verildiği Kanun Tasarısı’nın altıncı maddesi kabul edildi.  Tartışmalı maddeye tepkiler çığ gibi artıyor...

Kanun Tasarısı'nın altıncı maddesi AKP ve MHP ortaklığıyla kabul edildi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş tepkisini “AKP tüm itirazlarımıza rağmen müftü ve imamlara resmî nikah kıyma yetkisi vererek, toplumsal birliğimize bir el bombası daha attı” sözleriyle dile getirdi.

Müftülüklere Resmi nikah yetkisi

Mahmut Tanal ise , MHP-AKP işbirliğine işaret etti. Tanal, “Müftülüklere nikah kıyma yetkisi verilmesi hususunda Ak parti+MHP birlikte hareket ederek bu tasarının kanunlaşması için mecliste anlaştılar. Akp ile MHP’nin OYLARI İLE MÜFTÜLÜKLERE NİKAH KIYMA YETKİSİ verilmesi ve ERKEKLERİN OYLARI MECLİSTE GEÇTİ “dedi.

Müftülere nikah yetkisi verildi

 

İLGİLİ HABER

SOSYAL MEDYADA DA TEPKİLER ÇIĞ GİBİ

İşte o tepkilerden bazıları:
Gazi Çağlar @GaziCaglar
Müftüye nikah yetkisi, imama nikah yetkisidir. Müftü-imama nikah yetkisinin varacağı nokta, her erkeğe "azami haddi dört kadın hak"tır.

Halit Tokkuş @tokkusss_
Belediye memuru nikah kıyarken hangi yasal şartları istiyorsa, müftü de aynı yasal şartları isteyecek, başka türlü nikah kıyamaz.

Kamu Spotu @srhtkrtl24
Gelen adam dini nikah da isterse veya resmi nikah yapmadan önce dini nikah isterse müftü hayır diyebilecek mi

Kamu Spotu @srhtkrtl24
kişi dini nikah kapsamında 2. 3.kişiyle evlenmek isterse müftü hayır diyebilecek mi

Laik Strateji @LaikStrateji
Mısırda da var müftü işine benzer bir uygulama, zinayı engellemek için apartman girişinde nikah kıyıyorlar hayat kadınlarına. LOL

Bstsgrc @baset_si
Türkiyede binlerce belediye var 81 tane müftülük var. Burdaki amaç ne nikahı müftü kılıyor?
Bugün müftü yarın imam mı kılacak?
Müftünün kıldığı nikah'da kadın hakları olacak mı? O sösleri söylerse erkek kadın ne yapacak?