MHP-AKP İttifakında Başbuğ krizi: Günahlarınıza ortak değiliz


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
MHP-AKP İttifakında Başbuğ krizi: Günahlarınıza ortak değiliz

FETÖ-PKK ortak kumpasıyla bir süre Silivri Cezaevi'nde kalan Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un '2009’da askerlerin özel yetkili mahkemelerde yargılanma teklifini getirenler araştırılsın..' çıkışı nedeniyle, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP’li Milletvekilleri’nden İlker Başbuğ’a dava açmalarını istemesi MHP’de tepkiyle karşılandı.. Parti kaynakları 'MHP olarak AKP ile Cumhur İttifakı’nda ortağız ama geçmişteki günahlarına ortak olacak değiliz...' ifadelerini kullandı..

Takip Et

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ’un katıldığı bir televizyon programında, FETÖ’nün siyasi ayağına yönelik 2009’da AKP tarafından TBMM’ye getirilen ve askerlerin özel yetkili mahkemelerde yargılanmasını öngören düzenlemeyi işaret etmesine karşılık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sergilediği tavrın MHP’de rahatsızlık yarattığı öğrenildi.

Yeniçağ gazetesinden Fatih Ergin’in haberine göre; Yaşanan tartışma ile ilgili MHP’nin sessiz kalması dikkat çekerken, partili kaynaklar AKP’li Mustafa Elitaş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söz konusu düzenlemeye Meclis’teki tüm partilerin destek verdiği yönündeki söylemlerinin de MHP yönetiminde tepkiye neden olduğu belirtildi.

İLGİLİ HABER

MHP'DEN İLKER BAŞBUĞ’A DESTEK

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin zaman zaman FETÖ’nün siyasi ayağının ortaya çıkarılması gerektiğine dair yaptığı açıklamaları hatırlatan partili kaynaklar, “Sayın Başbuğ, FETÖ’nün siyasi ayağına giden yolda, çok önemli bir noktayı belirtti. Bundan neden rahatsız olunuyor? İlker Başbuğ’a bu sebeple açılacak bir dava FETÖ’nün yüzünü güldürür” dedi.

AKP’NİN GÜNAHLARINA ORTAK DEĞİLİZ

Partili kaynaklar, askerlerin özel yetkili mahkemelerde yargılanmasını sağlayan düzenlemeye MHP’nin destek vermediğini de belirterek, “FETÖ’nün isteğiyle yapıldığı açık olan bu düzenlemenin, o dönem TBMM’de bulunan 4 partinin de desteği ile geçtiğini söylemek, yapılan bir yanlışa ortak aramaktır. MHP olarak AKP ile Cumhur İttifakı’nda ortağız ama geçmişteki günahlarına ortak olacak değiliz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin