Zeytin Dalı Harekatı: 8. gün! TSK'dan yeni Afrin açıklaması geldi


Zeytin Dalı Harekatı: 8. gün! TSK'dan yeni Afrin açıklaması geldi
27 Ocak 2018 Cumartesi
15:54
Gündem

Zeytin Dalı Harekatı'nda bugün 8. güne girildi.. Türk askeri kararlılıkla bölgeyi teröristlerden temizliyor.. TSK'dan yapılan son dakika Afrin açıklamasında, "394 terörist etkisiz hale getirildi, terör örgütlerine ait toplam 340 hedef imha edildi" denildi. Harekat kapsamında Afrin'in kuzeybatısındaki Ali Bekki köyünü ele geçirildiGenelkurmay Başkanlığı'ndan, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında 394 PKK/KCK/PYD-YPG ve IŞİD terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan haftalık bilgilendirmeye göre, Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve IŞİD'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere TSK tarafından 20 Ocak Cumartesi günü saat 17.00'de başlatılan Zeytin Dalı Harekatı sürüyor.
Harekat, Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) terörle mücadeleye yönelik kararları ve Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi'nin 51'inci maddesinde yer alan "meşru müdafaa hakkı" çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra ediliyor.

Zeytin Dalı Harekatı Afrin PKK

340 HEDEF İMHA EDİLDİ

Harekatın başından itibaren Hava Kuvvetlerine bağlı uçaklar tarafından terör örgütleri PKK/KCK/PYD-YPG ve IŞİD'a ait 340 hedef imha edildi.

Hava Kuvvetleri, taarruz helikopterleri ve kara ateş destek unsurlarının desteğiyle kara harekatı, planlandığı şekilde başarıyla devam ediyor.

Harekat kapsamında şu ana kadar bölgeden elde edilen bilgilere göre, en az 394 PKK/KCK/PYD-YPG ve IŞİD mensubu terörist etkisiz hale getirildi.

Teröristlerle girilen çatışmalarda TSK mensubu 3 asker şehit oldu, 30 asker yaralandı. Yaralıların hayati tehlikesi bulunmuyor.

Zeytin Dalı 8. Gün,Afrin TSK,Türk Askeri

Harekatta TSK tarafından desteklenen 13 Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensubu şehit oldu, 24 ÖSO mensubu yaralandı.

BİR KÖY DAHA ELE GEÇİRİLDİ

Bölgedeki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, TSK ve ÖSO birlikleri 8. gününe giren Zeytin Dalı Harekatı kapsamında PYD/PKK'nın yuvalandığı Afrin ilçesinin kuzeybatısında yer alan Raco beldesine bağlı Ali Bekki köyünde kontrolü sağladı. Öte yandan TSK ve ÖSO birlikleri, Raco beldesindeki 740'ıncı nokta olarak bilinen bölgeyi ve örgütün bir eğitim kampını da ele geçirdi.

Operasyonda 10'dan fazla terörist etkisiz hale getirildi.

TSK ve ÖSO birliklerinin 20 Ocak'ta başlattığı harekat kapsamındaki kara operasyonunda, Adamanlı, Haftar, Hay Oğlu, Ömer Uşağı, Marso, Şeyh Abid, Karmanlı, Bali Köy, Kurni ve Mahmud Ubasi köyleri ile Syria Tel tepesi terör örgütünden alınmıştı.

 

TERÖR ÖRGÜTÜ PKK/YPG'NİN 'SİVİL' OYUNU

Zeytin Dalı Harekatı'nın 8. gününde bölgeden son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. AA'nın bölgedeki güvenlik kaynaklarından edindiği bilgiye göre, örgütün sözde yöneticileri, provokasyon ve kamuoyunu yanıltma girişimleri kapsamında örgüt mensuplarına sivil elbise giyerek gizlenmeleri, TSK'nin ilerleme istikameti üzerindeki köy ve kasabalarda evlerin bir kısmını boşaltarak buralarda savunma yapmaları yönünde talimat veriyor.