Son dakika: Kuzey Kore Guam'a roket atış planını erteledi


Son dakika: Kuzey Kore Guam'a roket atış planını erteledi
15 Ağustos 2017 Salı
15:36
Dünya

Son dakika gelişmesi.. Kuzey Kore ve ABD arasında nükleer gerilimde tansiyon bir miktar düştü. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Guam adasına olası saldırı planlarını inceledi, brifing aldı. Plan şimdilik askıda. Kuzey Kore'nin "Vuracağım" dediği Guam da rahat bir nefes aldı.Geçen haftadan itibaren, özerk Amerikan toprağı olan Guam'a tehditler yağdıran Kim Jong Un, ordusundan bu topraklara bir nükleer füzeyle saldırma planı hakkında brifing aldı.

CNN Türk'te yer alan habere göre Kim Jong Un, pazartesi günü nükleer füzelerin bağlı olduğu Stratejik Kuvvet Komutası'na bir denetleme gerçekleştirdi. Bu denetlemede Stratejik Kuvvet Komutasının , Amerika'nın hava ve deniz üslerine ev sahipliği yapan Guam'a yönelik, füze saldırısıyla ilgili hazırladığı planları dikkatlice inceledi. Generalleriyle fikir alışverişinde bulundu.

Kuzey Kore Guam Roket atışı askıya alındı

"MAERİKALI CÜRETKAR YANKEELER"

Kuzey Kore tarafından yürütülen bir haber ajansına göre, Kim bir hamlede bulunmadan önce Amerika'nın davranışlarını biraz daha izleyeceğini söyledi. Buna ek olarak, gerekli olması durumunda generallerine askeri saldırı için hazırlıklı olmaları gerektiğinden belirtti.

Kuzey Kore Guam Roket atışı askıya alındı

Kore Merkez Haber Ajansı'na, durum ile ilgili şu açıklamayı yaptı:
''Eğer Kore yarımadasındaki gerginliği dindirmek ve tehlikeli bir askeri çatışmayı önlemek istiyorsa, bizim yanımıza sayısız stratejik silahları ilk olarak konumlandıran Amerika doğru kararı vermeli ve bunu davranışlarıyla göstermelidir.'' Kim buna ek olarak, eğer Amerikali ''cüretkar yankeeler''in Kuzey Kore'nin sabrını zorlaması durumunda, daha önce kabul edilen kararın uygulanacağını söyledi.

Kuzey Kore Guam Roket atışı askıya alındı

Bütün bunlar, Amerikan Savunma Bakanı Jim Mattis'in dün yaptığı açıklamadan sonra gerçekleşti. Mattis, yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'den bir füze ateşlenmesi durumunda,  Amerika'nın bundan ''sadece bir kaç dakika'' içinde haberi olacağını ve bu füzenin Amerika'dan ateşlenen bir füzeyle yok edileceğini söyledi. Savunma Bakanı, Kuzey Kore'nin böyle bir saldırıda bulunması durumunda savaşın başlayacağını açıkladı.

RADYODAN GELEN ALARM PANİK YARATTI

İki taraf arasında çıkabilecek bir savaşın ilk hamlesine ev sahipliği yapan Guam, Kim Jong Un'un bir haftadır yağdırdığı tehditler yüzünden gergindi. Endişeyle yaşayan Guamlılar, bugün radyodan gelen bir sivil tehlike alarmıyla irkildiler. Bu alarm, Guam'a yaklaşan belirlenemeyen bir obje olduğunu söyledi. Mesaj on beş dakika boyunca sürdü.

Yaşanan ürkütücü dakikaların sonrasında, yetkililer bunun insan hatasını gidermek amaçlı bir tatbikat olduğunu açıkladılar ve gerçek bir alarmın tehdidin türünü belirteceğini eklediler.

Guam yetkilileri, iki taraf arasındaki diyalogun sadece ağız dalaşı olduğunu belirterek, adada yaşayan yüz altmış iki bin vatandaştan sakin olmalarını istedi.
Guam şu an sakin ve hayat normal düzeninde ilerliyor.