ŞIrnak'ta kaçak kömür ocağında göçük: 6 işçi göçükte öldü


ŞIrnak'ta kaçak kömür ocağında göçük: 6 işçi göçükte öldü
17 Ekim 2017 Salı
19:09
Gündem

Son dakika.. Şırnak'da ihmal ve feci kaza neticesinde 6 işçi bir cinayetine kurban gitti.. Şırnak Kömür Ocakları bölgesinde bulunan 1 nolu kömür ocağında göçük meydana geldi. Göçük altında kalan 6 işçi hayatını kaybetti. Kömür ocağının ruhsatı olmadığı ve kaçak olarak çalıştığı ortaya çıktı..Şırnak merkez maden ocakları mevkisinde kömür ocağında göçük meydana geldi. Habertürk Haber Merkezi'nden Melih Yiğit'in edindiği bilgilere göre; 6 işçi hayatını kaybettiği,  göçük altında işçilerin olduğu belirtildi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, kazanın olduğu madenin ruhsatsız ve kaçak olduğu belirtildi. 

Şırnak kömür madeni ölü sayısı 6 oldu

Bakanlık'tan yapılan açıklama şu şekilde:

Şırnak’ta meydana gelen kazanın olduğu maden sahası, işletme ve iş güvenliği riski barındırdığı için MİGEM tarafından 2013 yılında faaliyete durdurulmuş bir sahadır. Kazanın meydana geldiği saha için MİGEM tarafından verilmiş çalışma ruhsatı söz konusu değildir. Yapılan işlem kaçak işlemdir.

Şırnak kömür madeni ölü sayısı 6 oldu

"SÖZ KONUSU İŞLETME 2013 YILINDA ÜRETİME KAPATILMIŞTIR"

Valilik tarafından yapılan açıklamada söz konusu alanın 2013 yılında üretime kapatıldığı belirtildi. Açıklamada, "Söz konusu alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 2013 yılında üretime kapatılmış bir alandır. Ruhsatsız olarak kömür çıkarma faaliyeti esnasında meydana gelen üzücü olayla ilgili olarak adli mercilerce hem iş güvenliği hem de terör örgütü ile bağlantıları yönüyle çok kapsamlı bir soruşturma başlatılmıştır" ifadeleri kullanıldı.